W październiku 2010 r. wspólnicy spółki z o. o. podjęli uchwałę o likwidacji. Z telefonicznej informacji uzyskanej z sądu wynika, że wpis o likwidacji pojawi się w KRS w dacie końca grudnia. W międzyczasie spółka wystawiała faktury sprzedaży bez dodatku "w likwidacji".
Czy teraz powinna do nich wystawić faktury korygujące własną nazwę?
Wynika stąd pewien problem techniczny - program, w którym wystawiane są faktury, przy ich korekcie domaga się wprowadzenia zmian w pozycjach faktury jako takiej, natomiast nazwa sprzedawcy wpisuje się sama z danych wprowadzonych do programu jako dane firmy i brak jest pola do wpisania zmiany tej treści. Z kolei, gdyby je wpisać w pozycji "Uwagi", to program nie akceptuje faktury korygującej, bo według niego nic nie zostało skorygowane. Nie chcemy anulować tych faktur do zera i wystawiać na nowo, żeby nie było komplikacji z rejestrem sprzedaży, który generuje się z faktur w dacie ich wystawienia i trzeba by było korygować te dane ręcznie, tylko do celów deklaracji VAT, poza programem.
Tak, należy w tej sytuacji sporządzić korekty faktur VAT.
Nieprawidłowość stwierdzona w jakiejkolwiek pozycji faktury VAT obliguje podatnika do wystawienia faktury korygującej (§ 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.) - dalej r.z.n.p. Właściwa nazwa sprzedawcy jest jedną z obowiązkowych pozycji faktury VAT (§ 5 ust. 1 pkt 1 r.z.n.p.). Jeżeli więc w wystawionych fakturach zastosowano niewłaściwą (nieaktualną) nazwę sprzedawcy, faktury te powinny być skorygowane.
Problemy techniczne skutkujące brakiem możliwości dokonania określonych czynności za pomocą użytkowanego przez podatnika programu nie usprawiedliwiają niewłaściwych zachowań. Pomimo takich problemów faktury powinny być skorygowane. Jeżeli nie ma możliwości wystawienia faktur za pomocą programu, z prawnego punktu widzenia nie widzę to przeszkód aby ich korekty wystawić poza programem – "ręcznie".