Spółka jawna (płatnik VAT UE) zorganizowała 2 dniowe (25-26 listopada) spotkanie świąteczne na promie z pracownikami działu serwisu oraz kierownikami pozostałych działów. Program spotkania obejmował transport osób, wyżywienie (kolacja, śniadanie, lunch), rozrywkę oraz konferencję. Za rejs otrzymaliśmy od szwedzkiej firmy z europejskim numerem NIP fakturę bez VAT. Spotkanie potraktowano jako spotkanie integracyjne, które sfinansowano z ZFŚS.
Czy w tej sytuacji dochodzi do importu usług?
Jeśli tak, jaką stawkę VAT zastosować w fakturze wewnętrznej i czy tego rodzaju usługę wykazać w deklaracji podsumowującej?

Spółka powinna rozliczyć usługę świadczoną przez podmiot z siedzibą w Szwecji jako import usług według podstawowej stawki podatku VAT. W informacji podsumowującej nie ujmuje się importu usług.
Na potrzeby niniejszego komentarza przyjęto założenie, iż przedmiotem usługi świadczonej na rzecz spółki była kompleksowa organizacja imprezy integracyjnej (w tym m.in. zapewnienie wyżywienia, noclegu, transportu itp.).
Ustalenie zasad opodatkowania przedmiotowej usługi wymaga – w pierwszej kolejności – określenia miejsca świadczenia w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) - dalej u.p.t.u. W przypadku usług świadczonych na rzecz podatnika miejscem świadczenia jest, co do zasady, miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej (art. 28b ust. 1 u.p.t.u.). Regulacje szczególne w zakresie ustalania miejsca świadczenia (dotyczące m.in. usług transportu oraz usług restauracyjnych) nie powinny mieć zastosowania w przedmiotowym stanie faktycznym – miejsce świadczenia powinno być bowiem ustalane dla całej usługi organizacji imprezy integracyjnej, nie natomiast w odniesieniu do poszczególnych jej elementów. A zatem usługa organizacji imprezy integracyjnej powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT w miejscu, w którym usługobiorca posiada siedzibę (czyli na terytorium Polski).

W myśl art. 2 pkt 9 u.p.t.u. przez import usług należy rozumieć świadczenie usług dla których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u.. Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u. podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju. Usługa organizacji imprezy integracyjnej świadczona przez podmiot z siedzibą w Szwecji będzie zatem stanowiła dla spółki import usług.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 u.p.t.u. podstawowa stawka podatku od towarów i usług – w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. – wynosi 23%. Stawka podstawowa ma zastosowanie do tych towarów i usług, dla których przepisy u.p.t.u. lub rozporządzeń wykonawczych nie przewidują stawki obniżonej. Wprawdzie ze stawki obniżonej mogą korzystać m.in. usługi związane z zakwaterowaniem (sklasyfikowane w dziale 55 PKWiU) oraz usługi gastronomiczne, niemniej jednak w przedmiotowym stanie faktycznym usługi związane z zakwaterowaniem oraz usługi gastronomiczne stanowią jedynie element usługi organizacji imprezy integracyjnej. W konsekwencji spółka powinna rozpoznać import usług według podstawowej stawki VAT (tzn. 23%).
Zgodnie z art. 100 ust. 1 u.p.t.u. importu usług nie ujmuje się w informacji podsumowującej. W konsekwencji spółka nie będzie zobowiązana do wykazania przedmiotowej usługi w informacji podsumowującej.

Zagrożenia


Wprawdzie kwestia ta nie była przedmiotem zapytania, niemniej jednak – ze względu na sfinansowanie imprezy integracyjnej ze środków ZFŚS – ewentualnej analizy może wymagać kwestia odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu usług.