Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych i handlowych. W roku 2007 przekroczyłem kwotę graniczną obrotu i tym samym stałem się podatnikiem podatku VAT. W roku 2008 i 2009 uzyskałem przychody poniżej 50.000 zł, ale nadal rozliczałem się z podatku VAT.
Czy w roku 2010 mogę zrezygnować z rozliczania się z VAT i wrócić do zwolnienia podmiotowego?
Jakie mam złożyć dokumenty?

W przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym istnieje możliwość powrotu do zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 u.p.t.u. W tym celu podatnik powinien na piśmie powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Może to uczynić np. poprzez złożenie deklaracji VAT-R.
Zgodnie z art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1. Należy wskazać, że termin, o którym mowa w art. 113 ust. 11 u.p.t.u., został określony przez art. 1 pkt 59 ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. W okresie poprzedzającym wejście w życie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, podatnik mógł ponownie skorzystać ze zwolnienia po upływie 3 lat licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia.
Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw nie zawiera szczególnych przepisów intertemporalnych odnoszących się art. 113 ust. 11 u.p.t.u. Przychylając się do tez stawianych w literaturze przedmiotu, należy stwierdzić, że w odniesieniu do podatników, którzy utracili prawo do zwolnienia od podatku przed dniem 1 stycznia 2009 r. znajdzie zastosowanie nowy termin, tj. rok od końca roku, w których podatnik utracił prawo do zwolnienia od podatku.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt nieprzekroczenia w poprzednim roku podatkowym limitu obrotów - określonego w art. 113 ust. 1 u.p.t.u. - należy stwierdzić, że istnieje możliwość ponownego skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku.
Art. 113 ust. 11 u.p.t.u. nie określa sposobu w jaki powinno nastąpić przywrócenie zwolnienia. Jednocześnie należy wskazać, że w myśl art. 96 ust. 12 u.p.t.u., jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Oznacza to, że podatnik, który zamierza ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego powinien złożyć deklarację VAT-R, w której wskaże miesiąc, od którego zamierza skorzystać ze zwolnienia.

Łukasz Pajor