Pytanie

Jesteśmy firmą, która obsługuje zawody sportowe - dokonuje pomiarów czasu zawodników, organizuje nagłośnienie podczas zawodów (maratonów). W ramach tych zawodów zostają zapewnione napoje (woda, piwo), a także owoce, czekolady. Dokonujemy zakupu tych artykułów i odsprzedajemy je w ramach faktury za obsługę zawodów sportowych ze stawką 23%.
Czy możemy odliczyć cały VAT z tej faktury traktując transakcję jako zakup towaru?

Odpowiedź

Ponieważ podatnik nabywa artykuły spożywcze, a nie usługi gastronomiczne i nabywa je w celu wykorzystania do wykonania czynności opodatkowanych, co do zasady, przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych artykułów spożywczych.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisami art. 86 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., co do zasady przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4 u.p.t.u.

Wyłączenie z odliczenia, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u. , dotyczy nabywanych przez podatnika usług gastronomicznych. Natomiast w pytaniu mowa jest nie o nabyciu usług gastronomicznych, lecz artykułów spożywczych: wody, piwa, owoców i czekolady.

Skoro woda, piwo, owoce i czekolada nabywane są przez firmę obsługującą zawody sportowe w celu ich odsprzedaży organizatorowi zawodów, co do zasady przysługuje tej firmie prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych artykułów spożywczych.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.)