Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą świadczy usługi organizowania sprzedaży na rzecz hurtowni alkoholi. W związku z tym osoba ta kupuje od hurtowni oferowane przez nie alkohole, które późnej wykorzystuje podczas degustacji dla klientów.
Czy w takiej sytuacji można odliczyć VAT od zakupionego alkoholu?
Uważam, że podatnik, o którym mowa, może odliczać podatek naliczony przy nabywaniu alkoholu przeznaczanego na cele degustacji.
Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 – dalej u.p.t.u.). Na gruncie tego przepisu wątpliwości budzi kwestia możliwości odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu alkoholu, w szczególności w przypadku nabywania alkoholu na cele reprezentacji.
Organy podatkowe coraz częściej zajmują jednak w tej kwestii stanowisko korzystne dla podatników. Tytułem przykładu wskazać można interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 sierpnia 2009 r. (ILPP2/443-708/09-2/ISN) czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 listopada 2009 r. (IBPP1/443-798/09/AZb). W drugiej ze wskazanych interpretacji czytamy, że "Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie ww. prezentów w postaci m.in.: (...) alkoholu (niezależnie od możliwości zaliczenia ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym., bądź braku takiej możliwości) – o ile faktycznie - nabycie to jest związane z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych".
Tym bardziej prawo do odliczania podatku naliczonego przysługuje przy nabywania alkoholu na cele reklamy, np. w celu wykorzystania podczas organizowanych degustacji. Niestety, nie są mi znane wyjaśnienia organów podatkowych jednoznacznie potwierdzające taką możliwość. Skoro jednak organy podatkowe dopuszczają możliwość zaliczania wydatków na taki alkohol do kosztów uzyskania przychodów (zob. przykładowo dotyczącą zaliczania wydatków na produkcję alkoholu przeznaczanego do degustacji interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 8 maja 2009 r., ILPB3/423-234/09-6/MC), jest mało prawdopodobne, aby zajmowały one odmienne stanowisko w kwestii dopuszczalności odliczania podatku naliczonego od takich zakupów.