Czy zgodnie z art. 91 ust. 7d podatnik powinien w deklaracji za styczeń 2012 r. dokonać korekty podatku naliczonego (podatku, którego nie odliczył)?
Czy to, że nie skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczenia (mowa o remanencie) nie zwalnia go z obowiązku korekty VAT?


Podatnik nie jest zobowiązany do sporządzenia korekty.

W 2008 r. podatnik zarejestrował się jako czynny podatnik VAT, ponieważ przekroczył kwotę wolną od podatku. Zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) sporządził remanent towarów z zamiarem skorzystania z możliwości odliczenia VAT od towarów objętych spisem z natury. Niestety nie zachował 14 dniowego terminu do przedłożenia remanentu w urzędzie skarbowym i naczelnik odmówił mu prawa do odliczenia VAT. W styczniu 2012 r. zamierza skorzystać z możliwości ponownego wyboru zwolnienia od podatku.

Podatnik nie jest zobowiązany do sporządzenia korekty. Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego. W przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana. W sytuacji w której podatnikowi nie przysługiwało prawo do dokonania odliczenia VAT naliczonego z faktur zakupowych nie będzie on zobowiązany do dokonania korekty.