Korzystamy z usług firmy B, która wyszukuje nam pracowników. W umowie zawarty jest zapis, że jeżeli poniesiemy dodatkowe koszty za usługę sortowania wyrobów którą mają wykonać pracownicy z B, to tymi kosztami obciążymy firmę B. Usługę sortowania wykonała firma z UE. Naliczyliśmy podatek VAT w ramach importu usług.
Czy powinniśmy poniesione koszty zrefakturować na B fakturą VAT z 22 % podatkiem, czy wystawić notę debetową bez podatku?

Firmę B należy w przedstawionej sytuacji obciążyć notą debetową bez naliczania podatki VAT.
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. Wśród czynności tych nie zostały wymienione odszkodowania oraz kary umowne. Nałożenia odszkodowania czy naliczenia kary umownej nie można również uznać za dostawę towarów, świadczenie usługi, ani za żadną z pozostałych czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 u.p.t.u. W konsekwencji odszkodowania i kary umowne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT (co potwierdzają organy podatkowe - zob. przykładowo postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer z dnia 24 lipca 2007. r. - 1439/ZV/P/Pr-37/07/AS, http://sip.mf.gov.pl/sip/ czy postanowienie Naczelnika I Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 9 marca 2006 r. - OG/005/40/PP2/443/10/06, http://sip.mf.gov.pl/sip/).
W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z obciążeniem firmy B, tj. firmy dostarczającej Państwu pracowników, kosztami spowodowanymi szkodą spowodowaną pracą tych pracowników. Obciążenie to stanowi zatem odszkodowanie nałożone na firmę B. A zatem w związku z dokonaniem przedmiotowego obciążenia nie dochodzi do opodatkowania podatkiem VAT (mimo, że zakup usługi sortowania przez inną firmę stanowił dla Państwa import usług). Firmę B należy obciążyć notą debetową bez naliczania podatki VAT.