Odpowiedź:

Wynagrodzenie dla wykonawcy zlecenia musi zostać wypłacone w formie pieniężnej w wysokości nie mniejszej niż 13 zł za godzinę.

Uzasadnienie:

Od 1 stycznia 2017 r. stawka godzinowa zleceniobiorcy nie może być niższa niż 13 zł. Liczba godzin realizowania zlecenia powinna wynikać z rejestru. Wyłączenie obowiązku stosowania stawki minimalnej jest możliwe w przypadku, gdy zostaną spełnione łącznie następujące dwa warunki:
– o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usług decyduje przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi,
–  przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, niemożliwe jest spełnienie pierwszego warunku, skoro zleceniobiorca ma brać udział w imprezach organizowanych przez spółkę. Miejsce i czas wykonywania zlecenia są zatem z góry przesądzone, ponieważ narzuca je charakter wykonywanych czynności.
Co się zaś tyczy wynagrodzenia, nie może ono być przekazywane w formie rzeczowej. Zgodnie bowiem z art. 1 pkt 7 ustawy z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw, wypłaty wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej dokonuje się w formie pieniężnej. 
 
Magdalena Skalska, autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  16.12.2016 r.

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami