Firma otrzymała 4 szt. kart flash, wartość jednej to ok. 80 zł (tzw. próbki towaru). Nasza firma otrzymała je bezpłatnie. Następnie my je również przekażemy bezpłatnie klientom na zawsze do przetestowania, a gdy będą odpowiadały, to wtedy nasza firma zamówi je u naszego dostawcy większa ilość. Towar dostaliśmy od kontrahenta spoza UE, tak więc odliczyliśmy VAT, który zapłaciliśmy w UE.
Czy związku z tym powstanie po naszej stronie opodatkowanie tych nieodpłatnych świadczeń?
Otrzymanie przez Was tej próbki jest dla Was nieodpłatnym świadczeniem (rzeczowym). Otrzymujecie bowiem pewne towary nieodpłatnie. Oczywiście - wolą żadnej ze stron nie jest nieodpłatne przysporzenie majątkowe (bowiem cel przekazania próbek jest zupełnie inny), niemniej jednak faktem pozostaje, że otrzymujecie nieodpłatnie towary. Nie ma żadnego zwolnienia podatkowego dla takich świadczeń (mających charakter próbek). W związku z tym wartość tych kart pamięci należałoby uwzględnić w przychodach.
Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., w przeciwieństwie do przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., nie określają wprost skutków podatkowych związanych z otrzymaniem i wydaniem próbek towarów.
Towary w charakterze próbek otrzymywane są przez Was nieodpłatnie. Następnie również nieodpłatnie są przekazywane Waszym klientom do testowania.
Otrzymanie przez Was tej próbki jest dla Was nieodpłatnym świadczeniem (rzeczowym). Otrzymujecie bowiem pewne towary nieodpłatnie. Oczywiście - wolą żadnej ze stron nie jest nieodpłatne przysporzenie majątkowe (bowiem cel przekazania próbek jest zupełnie inny), niemniej jednak faktem pozostaje, że otrzymujecie nieodpłatnie towary.
Zgodnie z przepisem art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f., wartość takich nieodpłatnych towarów jest przychodem. Nie ma żadnego zwolnienia podatkowego dla takich świadczeń (mających charakter próbek). Nie ma także żadnego zaniechania poboru podatku od tego rodzaju świadczeń.
Ich wartość jest przychodem podatkowym. Z przepisu art. 11 ust. 2a pkt 4 u.p.d.o.f. wynikałoby, że należałoby wycenić wartość takiego świadczenia według wartości rynkowej. Wydaje się jednak, że można również przyjąć wartość tych świadczeń wedle wartości zadeklarowanej i przyjętej w SAD.

Uwagi

Przypomnieć należy, że w przypadku otrzymania świadczeń nieodpłatnych, które zaliczono do przychodów, ich wartość może być potem kosztem podatkowym. Dotyczy to sytuacji uzyskiwania przychodów ze sprzedaży wcześniej nieodpłatnie otrzymanych rzeczy (art. 22 ust. 1d u.p.d.o.f.).
Tutaj jednak będzie również nieodpłatne przekazanie otrzymanych wcześniej nieodpłatnie towarów, a więc nie może być mowy o koszcie uzyskania przychodów. Żaden przychód później dla podatnika bezpośrednio nie powstaje - w związku z wykorzystaniem tych towarów - a zatem nie może być mowy o kosztach podatkowych.

Adam Bartosiewicz