Pytanie

Osoba fizyczna jest twórcą i podmiotem osobistych i majątkowych praw autorskich do kilku tytułów pism i udziela na nie licencji spółce, w której jest udziałowcem. W zamian za licencję na majątkowe prawa autorskie spółka zapłaci udzielającemu licencji opłatę licencyjną.
Czy ta opłata licencyjna będzie kosztem uzyskania przychodu dla spółki?
Jeżeli tak, to jaka jest stawka amortyzacji i czy spółka może skorzystać z jednorazowej amortyzacji?
W jakiej formie udzielająca licencji osoba fizyczna (udziałowiec spółki) powinna rozliczać się z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej.

Odpowiedź

Tylko opłaty za licencję nie uzależnione od wysokości przychodów z licencji będą wchodziły w skład wartości początkowej praw majątkowych z licencji. Pozostałe należności będą rozliczane na bieżąco jako koszt pośredni spółki.
Osoba fizyczna uzyskująca przychody z praw majątkowych do licencji rozliczy z podatku dochodowego jako przychody z praw majątkowych.

Uzasadnienie

Opłata licencyjna płacona przez spółkę za licencję na prawa majątkowe i osobiste z pewnością będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu (zob. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 09 listopada 2009 r. nr IBPBI/2/423-961/09/MS) Problematyczny może być jednak sposób rozliczenia opłaty licencyjnej w kosztach uzyskania przychodów.

Z treści art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., wynika, iż amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zgodnie z art. 16g ust. 14 u.p.d.o.p. wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw. Jeżeli jednak wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Na tle powyższych regulacji Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach we wskazywanej powyżej interpretacji z 9 listopada 2009 r. IBPBI/2/423-961/09/MS zwraca uwagę, że jeżeli wysokość ponoszonych opłat licencyjnych uzależniona jest od wysokości przychodów z licencji, opłaty te nie będą wpływały na wartość początkową licencji. Będą stanowiły koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 1 updop.

W Przedstawionej przez Państwa sytuacji istotne będzie więc w jaki sposób ustalone będą opłaty licencyjne.
Tylko opłaty za licencję nie uzależnione od wysokości przychodów z licencji będą wchodziły w skład wartości początkowej praw majątkowych z licencji. Pozostałe należności będą rozliczane na bieżąco jako koszt pośredni spółki.

Jak wyjaśnia natomiast Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 14 listopada 2012 r., ITPB3/423-456/12/AM jedyną możliwością zgodnego z przepisami prawa podatkowego rozliczenia kosztu nabycia licencji na program komputerowy, której wartość przekracza 3,5 tys. zł, jest uwzględnienie tego kosztu przez podatnika w jego rachunku podatkowym poprzez sukcesywne (przez minimum 24 miesiące) dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej zakupionej wartości niematerialnej i prawnej, gdyż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują możliwości jednorazowej amortyzacji tego rodzaju składników majątkowych.
Podstawą prawną do powyższego wnioskowania jest art. 16m ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., który określa okres amortyzacji licencji – 24 miesiące oraz art. 16d ust. 1 u.p.d.o.p., który daje prawo do jednorazowej amortyzacji tych składników majątku których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 3500 zł.

Osoba fizyczna uzyskująca przychody z praw majątkowych do licencji rozliczy z podatku dochodowego jako przychody z praw majątkowych na podstawie art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. w myśl którego za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Jak wyjaśnia Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 12 stycznia 2010 r. ILPB2/415-1013/09-2/ES przepisy ustawy podatkowej mimo, iż posługują się terminem "prawa majątkowe", nie definiują tego pojęcia, a zawarty w art. 18 katalog tych praw jest jedynie przykładowy, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie "w szczególności". Należy zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 u.p.d.o.f. można zaliczyć także inne prawa nie wymienione w tym przepisie. Zatem przychody uzyskiwane z tytułu sprzedaży licencji na wykorzystanie własnych zdjęć (tego rodzaju przychodów dotyczyła interpretacja) należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych (...) przychód uzyskany ze sprzedaży licencji na wykorzystanie własnych zdjęć, Wnioskodawca powinien wykazać na druku PIT-36, w rubryce D.1., poz. 7 (prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 u.p.d.o.f.).

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego