Odpowiedź:

W mojej ocenie, odsetki płatne niedoszłemu udziałowcowi powinny stanowić koszt uzyskania przychodu spółki. Przedmiotowe odsetki stanowią bowiem koszt dysponowania przez spółkę środkami pieniężnymi niedoszłego udziałowca. Nawet jeżeli przedmiotowe środki nie były wykorzystane w bieżącej działalności spółki, to ich posiadanie przez spółkę powinno wiązać się z przychodami w postaci odsetek na rachunku bankowym.

Uzasadnienie:

Jak rozumiem, w omawianej sprawie nie doszło do podwyższenia kapitału spółki – niedoszły udziałowiec wpłacił na rzecz spółki określone środki, które zostały mu zwrócone z odsetkami. Innymi słowy, spółka dysponowała przez pewien okres środkami innego podmiotu.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r., poz. 1888 z późn. zm.) – dalej: u.p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W tym kontekście pojawia się pytanie, czy odsetki należne niedoszłemu udziałowcowi stanowią koszty związane z jakimkolwiek przychodem spółki. W mojej ocenie są to koszty związane z dysponowaniem przez spółkę środkami pieniężnymi. Nawet jeżeli przedmiotowe środki nie były wykorzystane w bieżącej działalności spółki (np. spółka nie nabywała z tych środków towarów), to ich posiadanie przez spółkę powinno wiązać się z przychodami w postaci odsetek na rachunku bankowym. Stąd, w mojej ocenie odsetki płatne niedoszłemu udziałowcowi powinny stanowić koszt uzyskania przychodu spółki.

Dominik Klemens, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  26.11.2016 r.
 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami