Czy od samochodu przeznaczonego wyłącznie do oddania w najem przysługuje odliczenie 100% VAT?

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Spółka z o.o., dealer samochodowy, oddaje do użytkowania klientom auta na podstawie umowy wynajmu długoteminowego (6-36 miesięcy, w zależności od potrzeb klienta). Wszelkie koszty eksploatacji - z wyjątkiem paliwa - ponosi spółka, zostały one uwzględnione w czynszu wynajmu samochodu.

Czy samochód taki należy zgłosić do urzędu skarbowego jako wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, aby móc odliczyć 100% VAT zawartego np. w cenie naprawy czy przeglądu, mimo że nie jesteśmy użytkownikiem tego auta, a jedynie jego właścicielem?

Odpowiedź

W przypadku pojazdów, które są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do oddania w najem, nie obowiązują żadne wymagania formalne, aby samochód był traktowany jako "związany wyłącznie z działalnością gospodarczą". W szczególności nie trzeba samochodu zgłaszać do urzędu skarbowego (na druku VAT-26), ani prowadzić dla niego ewidencji przebiegu pojazdu. Wystarczający jest sam fakt oddania samochodu w wynajem i przeznaczenia go wyłącznie na te cele.

Organ podatkowy może oczywiście ten fakt weryfikować na podstawie wszystkich okoliczności faktycznych i dostępnych dowodów, jednakże wcześniej – dla pełnego odliczenia VAT – nie jest konieczne dopełnianie żadnych warunków wstępnych. Tak jak już wskazywano – nie trzeba w szczególności składać VAT-26, ani prowadzić ewidencji przebiegu pojazdów.

Uzasadnienie

Analiza obowiązujących od dnia 1 kwietnia 2014 r. przepisów art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., pozwala na wskazanie trzech różnych rodzajów samochodów innych niż prawdziwe ciężarówki (dopuszczalna masa całkowita większa niż 3,5 tony) i autobusy (liczba miejsc siedzących większa niż 9), które pozwalają na pełne odliczenie podatku.

Są to generalnie samochody "wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika". Analiza przepisów u.p.t.u. wskazuje, że są trzy rodzaje takich samochodów.

Po pierwsze są to pojazdy, których sposób wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Po drugie są to pojazdy, których konstrukcja pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Po trzecie są to pojazdy samochodowe przeznaczone wyłącznie do:

a) odprzedaży,

b) sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,

c) oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze

- jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Dla każdej z tych grup pojazdów obowiązują nieco inne zasady potwierdzania prawa do pełnego odliczenia podatku.

W przypadku opisanym w pytaniu mamy do czynienia z pojazdem z tej trzeciej grupy. Jest on przeznaczony przez podatnika wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze; zakładam przy tym, że oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

W przypadku tych pojazdów – które są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do oddania w najem – nie obowiązują żadne wymagania formalne, aby samochód był traktowany jako "związany wyłącznie z działalnością gospodarczą". W szczególności nie trzeba samochodu zgłaszać do urzędu skarbowego (na druku VAT-26), ani prowadzić dla niego ewidencji przebiegu pojazdu. Wystarczający jest sam fakt oddania samochodu w wynajem i przeznaczenia go wyłącznie na te cele.

Organ podatkowy może oczywiście ten fakt weryfikować na podstawie wszystkich okoliczności faktycznych i dostępnych dowodów, jednakże wcześniej – dla pełnego odliczenia VAT – nie jest konieczne dopełnianie żadnych warunków wstępnych. Tak jak już wskazywano – nie trzeba w szczególności składać VAT-26, ani prowadzić ewidencji przebiegu pojazdów.

Adam Bartosiewicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 3 czerwca 2014 r.

Data publikacji: 13 sierpnia 2014 r.