Spółka z o.o. prowadzi działalność gastronomiczną (restauracja). W restauracji odbywają się spotkania okolicznościowe z kontrahentami, członkami rady nadzorczej itp. W spotkaniach uczestniczą nasi pracownicy, zarząd spółki, kontrahenci lub rada nadzorcza. Na spotkaniach są spożywane/konsumowane wyroby gastronomiczne własnej produkcji i inne towary (posiłki, napoje, alkohol).
Czy od posiłków/towarów przygotowanych/zużytych na tych spotkaniach należy naliczyć podatek VAT należny?
Jeśli tak, to jaka wartość stanowi podstawę naliczenia podatku?
Wartość zakupu surowców zużytych do przygotowanego posiłku, czy wartość według ceny sprzedaży netto dla klienta zewnętrznego?

Wykonując nieodpłatne usługi na rzecz organów spółki i w związku z podejmowaniem kontrahentów podatnik taki nie ma obowiązku naliczenia podatku należnego.
Już na wstępie odpowiedzi na pytanie czytelnika należy wskazać, iż z opisu stanu faktycznego można wywnioskować, że spółka wykonuje nieodpłatne usługi w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (spotkania z kontrahentami) oraz w związku z funkcjonowaniem organów spółki.
Jeżeli tak jest, (tzn. przyjęte założenie jest właściwe), to usługi takie nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Stosownie bowiem do treści przepisu art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług (tj. podlega ono opodatkowaniu VAT).
Konkludując należy zatem stwierdzić, że nieodpłatne usługi wykonywane przez spółkę nie podlegają opodatkowaniu VAT a brak obowiązku opodatkowania powodowany jest związkiem świadczenia z działalnością podatnika.

Uwagi

Gdyby istniały podstawy do potraktowania świadczenia jako zużycie towarów (co moim zdaniem nie ma miejsca w analizowanej sytuacji), wówczas ocena musiałby być dokonana w odniesieniu do art. 7 ust. 2 u.p.t.u. ale i w tym przypadku według mnie świadczenie nie podlegałoby opodatkowaniu VAT.