Odpowiedź:
Pierwsza część urlopu rodzicielskiego musi przypadać bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

Uzasadnienie:
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:
1)   32 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
2)   34 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie.
Zgodnie z art. 1821c ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia. Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu rodzicielskiego pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego. Żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem m.in. pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni.
W świetle powyższego, możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego z przerwą dotyczy przerwy między poszczególnymi częściami tego urlopu, a nie przerwy między urlopem macierzyńskim a rodzicielskim. Pierwsza część urlopu rodzicielskiego musi zatem przypadać bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.
Formalnie nie ma przeszkód, aby podzielić na części z przerwą pierwsze 16 tygodni urlopu rodzicielskiego, w takim jednak przypadku pracownik nie będzie mógł wykorzystać tego urlopu w pełnym wymiarze. Przykładowo, jeżeli pierwsza część urlopu rodzicielskiego wyniesie 10 tygodni,  następnie pracownik zrobi przerwę w urlopie i wróci do pracy, to po przerwie będzie mógł jeszcze skorzystać z maksymalnie 16 tygodni urlopu rodzicielskiego (łącznie urlop rodzicielski wyniesie więc 26 a nie 32 tygodnie). Dlatego też korzystniej byłoby zrobić przerwę dopiero po wykorzystaniu co najmniej 16 tygodni urlopu.

Autor: Katarzyna Pietruszyńska

Data udzielenia odpowiedzi: 18 marca 2016 r.