Czy były pracownik przedsiębiorstwa państwowego, który otrzymał nieodpłatnie akcje tzw. pracownicze musi od tego odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych?
Nieodpłatne nabycie akcji pracowniczych nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Proces nieodpłatnego udostępniania akcji pracowniczych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 z późn. zm.) - dalej u.p.k. Stosownie do art. 36 ust. 1 u.p.k., uprawnionym pracownikom komercjalizowanego przedsiębiorstwa przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia do 15% akcji objętych przez Skarb Państwa w dniu wpisania spółki do rejestru. Umowę nieodpłatnego zbycia sporządza się w formie pisemnej (art. 36 ust. 4 u.p.k.).

Umowa nieodpłatnego zbycia nie została wymieniona jako stanowiąca przedmiot opodatkowania w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) - dalej u.p.c.c., nie podlega więc temu podatkowi. W szczególności nie stanowi umowy sprzedaży, ta bowiem polega na zobowiązaniu sprzedawcy do przeniesienia na kupującego własność rzeczy i wydaniu mu rzeczy, za co kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę (art. 535 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Nabycie akcji pracowniczych następuje natomiast nieodpłatnie.