Pytanie

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma wprowadzony do ewidencji środków trwałych samochód osobowy (nie zgłaszała go na VAT-26, nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu). W kwietniu 2014 miała wypadek. Ubezpieczyciel pokrył koszty naprawy pojazdu i wynajmu samochodu zastępczego. Podatnik był zobowiązany do zapłaty kwot VAT z faktur dokumentujących naprawę i wynajem.
Czy w związku z tym, że ma prawo do odliczenia jedynie 50 proc. VAT, drugie 50 proc. zapłaconego VAT może być kosztem uzyskania przychodów?

Odpowiedź

Skoro przedsiębiorca zostaje obciążony VAT i nie ma możliwości odliczenia go jako podatku naliczonego, to również ten wydatek będzie stanowił koszt uzyskania przychodów, jeżeli oczywiście samochód zastępczy będzie wykorzystywany dla celów służbowych.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 u.p.d.o.f.

W świetle powyższej regulacji okoliczność zaistnienia tego rodzaju związku przyczynowo-skutkowego zawsze oceniana jest indywidualnie w danym przypadku. Podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ (pośredni lub bezpośredni) na powstanie, czy też zwiększenie przychodu.

  Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>

Ponadto zwrócić należy uwagę, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a u.p.d.o.f. nie uważa się za koszt uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji wydatkom ponoszonym na naprawę samochodu i wynajmu samochodu zastępczego trudno odmówić związku z uzyskiwanymi przychodami jeżeli oczywiście samochód będzie wykorzystywany dla celów służbowych, a skoro przedsiębiorca zostaje obciążony VAT i nie ma możliwości odliczenia go jako podatku naliczonego, to również ten wydatek będzie stanowił koszt uzyskania przychodów.

Zobacz także: Przedsiębiorca zaliczy do kosztów nieodliczony VAT od samochodu >>

Zmiany w VAT wpłyną na rozliczanie podatków dochodowych >>

Jak rozliczać w kosztach podatkowych wydatki eksploatacyjne oraz VAT po zmianach z 1 kwietnia 2014 r.? >>

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego