Pytanie

Fakturę za reklamę wystawia kontrahent zagraniczny (Irlandia), ale płatność za fakturę uiszcza się przed otrzymaniem faktury, nie ma więc możliwości potrącenia podatku.
Czy w przypadku nabycia usług reklamy na Facebooku (wersja polska) wystąpi zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20 proc., wynikający z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy należałoby uzyskać certyfikat rezydencji i przekazać tylko informację IFT-2/IFT-2R, czy nie mając certyfikatu rezydencji należałoby wyegzekwować należny podatek od Facebooka, uregulować zobowiązanie wobec budżetu i wystawić dodatkowo CIT-10?

Odpowiedź

Spółka nie dysponowała certyfikatem rezydencji wystawionym przez kontrahenta zagranicznego. Od wypłaconej należności powinna zatem pobrać zryczałtowany podatek w wysokości 20 proc. przychodów.

Uzasadnienie

Jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – dalej: u.p.d.o.p., podatek dochodowy z tytułu przychodów ze świadczenia usług reklamowych, uzyskanych na terytorium Polski przez podatników posiadających na tym terytorium ograniczony obowiązek podatkowy, ustala się w wysokości 20 proc. przychodów. Przepis ten należy jednak stosować z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu.

Na podstawie art. 7 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Madrycie dnia 13 listopada 1995 r. (Dz. U. Nr 29, poz. 129 z późn. zm.), zyski firmy irlandzkiej podlegają opodatkowaniu tylko w Irlandii, chyba że prowadzi ona działalność w Polsce poprzez położony tam zakład. Istniała zatem możliwość, by spółka nie potrącała podatku od wypłacanych należności, ale w momencie wypłaty powinna dysponować certyfikatem rezydencji podmiotu zagranicznego.

Spółka nie dysponowała tym dokumentem. Jako płatnik powinna zatem potrącić podatek w dniu dokonania wypłaty należności (art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p.) – brak faktury od kontrahenta nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku powinna złożyć w urzędzie właściwym w sprawach opodatkowania osób zagranicznych deklarację CIT-10Z, a do końca trzeciego miesiąca – informację IFT-2/IFT-2R, chyba że wcześniej kończyłaby działalność.
Najprostszym rozwiązaniem byłoby teraz jak najszybsze uzyskanie tego certyfikatu. Dokument ten zostałby dostarczony po fakcie - powinien zatem wyraźnie potwierdzać rezydencję podmiotu irlandzkiego na dzień wypłaty należności (patrz interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 października 2009 r.; ILPB3/423-522/09-5/ŁM).

Należy jednak liczyć się z tym, że w przypadku ewentualnej kontroli przed uzyskaniem tego dokumentu, spółka jako płatnik będzie ponosić odpowiedzialność za nieprawidłowo potrącony podatek. Brak certyfikatu skutkowałby tym, że nie byłaby bowiem w stanie udowodnić, że miała prawo zastosować regulacje wynikające z umowy międzynarodowej.

W przypadku nieuzyskania certyfikatu rezydencji, powinna z własnych środków jak najszybciej uiścić podatek wraz z odsetkami i spróbować wyegzekwować go od podmiotu zagranicznego.