Pytanie

W 2012 r. firma podpisała umowę leasingu na samochód osobowy. Korzystała z możliwości odliczenia 100 proc. VAT na podstawie przepisu o oddaniu samochodu osobowego w najem (umowę zawarto ze spółką z o. o. na okres dłuższy niż 6 miesięcy).
Czy w obecnym stanie prawnym (umowa leasingu została zarejestrowana w urzędzie skarbowym) firma może korzystać z pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych na zasadzie praw nabytych, czy też aby korzystać z pełnego odliczenia VAT, musi używać auto tylko dla celów działalności gospodarczej?

Odpowiedź

Od 1 kwietnia 2014 r. w przypadku używania samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu, dla odliczenia 100 proc. kwoty podatku naliczonego od rat leasingowych konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Dotyczy to również umów leasingu zawartych przed 1 kwietnia 2014 r., nawet gdy leasingowany pojazd został oddany w najem na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 86a ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 u.p.t.u., stanowi 50 proc. kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.

  Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się m.in. wydatki dotyczące używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż nabycie lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
Na podstawie art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a u.p.t.u. ograniczenie do 50 proc. kwoty podatku naliczonego nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Zobacz: Od 1 kwietnia zmiany w odliczaniu VAT od samochodów z kratką >>

Z kolei art. 86a ust. 4 pkt 1 u.p.t.u. stanowi, że pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zobacz: Chcesz odliczyć pełny VAT od samochodu musisz prowadzić ewidencję >>

Na mocy art. 8 pkt 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 312), w przypadku pojazdów, o których mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 u.p.t.u., nabytych, importowanych lub wytworzonych przez podatnika, lub używanych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze przed 1 kwietnia 2014 r., ewidencję, o której mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 u.p.t.u., prowadzi się począwszy od dnia, w którym poniesiono pierwszy, od 1 kwietnia 2014 r., wydatek związany z tymi pojazdami.

Zobacz też: Jak po 1 kwietnia 2014 r. rozliczać VAT od rat leasingowych? >>

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego