Odpowiedź:

Na gruncie krajowych przepisów bilansowych koszty związane z obsługą prawną transakcji przejęcia ujmuje się w cenie aktywa. W związku z tym koszty te powinniście Państwo aktywować w momencie poniesienia. Jeżeli dojdzie do transakcji, wówczas będą one powiększać cenę nabycia akcji/udziałów. Jeżeli nie dojdzie do transakcji, to wówczas w momencie podjęcia decyzji o zaniechaniu inwestycji wydatki na obsługę prawną należy spisać w koszty działalności operacyjnej.
Natomiast na gruncie regulacji międzynarodowych koszty te nie podlegają aktywowaniu. Ujmuje się je w rachunku zysków i strat w okresie, w którym usługi obsługi prawnej były świadczone.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów



Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) – dalej u.o.r. – akcje i udziały w innych podmiotach wycenia się przy początkowym ujęciu według ceny nabycia. Natomiast zgodnie z art. 28 ust. 2 u.o.r. przez cenę nabycia rozumie się kwotę należną sprzedającemu powiększoną o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania. Usługi obsługi prawnej transakcji należy uznać za koszty bezpośrednio związane z transakcją nabycia. Zakładam, że gdybyście Państwo nie planowali nabycia, to usługi związane z obsługą prawną by nie wystąpiły.
Na gruncie regulacji międzynarodowych należy przeanalizować postanowienia Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 3 „Połączenia jednostek”, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1126/2008 z dnia 3 listopada 2008 r. przyjmującego określone międzynarodowe standardy rachunkowości zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz. Urz. UE L 320 z 29.11.2008, s. 1) – dalej MSSF 3. Zgodnie z treścią § 53 MSSF 3 koszty powiązane z przejęciem są to koszty, które jednostka przejmująca ponosi, aby doprowadzić do połączenia jednostek. Koszty te obejmują wynagrodzenie za znalezienie opłaty z tytułu usług doradczych, prawnych, rachunkowości, wyceny oraz opłaty za inne usługi profesjonalne lub doradcze, koszty ogólne administracji w tym koszty utrzymania wewnętrznego departamentu ds. przejęć oraz koszty rejestracji i emisji dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych. Jednostka przejmująca rozlicza związane z przejęciem koszty jako koszt okresu, w którym koszty te są ponoszone w zamian za otrzymane usługi, z jednym wyjątkiem. Koszty emisji dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych ujmuje się zgodnie z MSR 32 i MSR 39.

Maciej Soprych, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  17.06.2016 r.