Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Zamierzam skorzystać z ulgi na złe długi. Od czasu dokonania przeze mnie sprzedaży dłużnik przekształcił się ze spółki jawnej w spółkę akcyjną. Przekształcenia dokonał w trybie uproszczonym (NIP pozostał ten sam).

Czy mogę dokonać korekty?

Odpowiedź:

W przypadku przekształcenia przedsiębiorcy-kontrahenta nie można skorzystać z ulgi na złe długi jeśli nie ma on statusu podatnika.

Uzasadnienie:

Przekształcenie dłużnika w spółkę akcyjną nie wyklucza skorzystanie z ulgi na złe dług. Zmieniła się co prawda forma prawna dłużnika, niemniej jednak pozostaje on tym samym podatnikiem. W wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową, nie następuje jednak pełna sukcesja podatkowa, nie obejmuje ona bowiem zobowiązań, a jedynie prawa (art. 93a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1998 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) – dalej o.p.). Spółka powstała z przekształcenia przedsiębiorcy odpowiada jedynie całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 112 o.p.).

Pozostaje przy tym osoba fizyczna – która dawniej prowadziła działalność gospodarcza, ale obecnie nie spełnia już wymogów stawianych podatnikowi, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Stąd organy podatkowe wywodzą, że nie może skorygować podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu ulgi na złe długi kontrahent przedsiębiorcy jednoosobowego przekształconego w spółkę.

Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z 6 września 2013 r., ILPP1/443-482/13-5/NS.

Niezależnie od powyższego należałoby zbadać, czy osoba fizyczna, która jest dłużnikiem, nie posiada wciąż statusu czynnego podatnika VAT (np. z tytułu najmu). W takim bowiem przypadku nic nie będzie stało na przeszkodzie, by z ulgi na złe długi jednak skorzystać.

Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego

Odpowiedzi udzielono 14.01.2016 r.