Odpowiedź:

Zgodnie ze stanowiskiem organów skarbowych spółka jest zobowiązana do pobrania podatku u źródła w wysokości 10% wypłacanej kwoty.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.:  Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p. – osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p., są obowiązane jako płatnicy pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Natomiast wspomniany w art. 21 ust. 1 w pkt 4 u.p.d.o.p. wymienia przychody uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej i nakazuje pobranie od nich podatku w wysokości 10%. Rezygnacja z poboru podatku – o ile dopuszcza to umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania – byłaby możliwa tylko pod warunkiem dysponowania uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.
Doradcy podatkowi rozważają prawidłowość takiego stanowiska twierdząc, że wypłata wynagrodzenia przez polską spółkę nie wystarczy dla określenia, że przedsiębiorstwo zagraniczne uzyskało w Polsce dochód, bowiem nie wykonało na terytorium Polski usługi – jednak przyjęcie takiej wersji rodzi dla podatnika istotne ryzyko podatkowe.
Jak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 stycznia 2012 r., sygn. IBPBI/2/423-1251/11/BG: „Podmiotem, który osiągnął przychód na terytorium Polski z tytułu świadczenia usług przewozu lotniczego, jest zagraniczny przewoźnik. Natomiast podmiotem, który dokonuje wypłat z powyższego tytułu, jest Spółka; to ona dokonuje płatności ze swojej karty płatniczej za zamówiony przez pracownika bilet lotniczy. Tym samym na niej ciąży obowiązek poboru w dniu dokonania wypłaty zryczałtowanego podatku od tych wypłat, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, tj. w wysokości 10% przychodów.” Podobne stanowisko znajdziemy np. w interpretacji  IPPB5/423-629/14-4/AJ Izby Skarbowej w Warszawie z 30 września 2014 r.

Małgorzata Niedźwiedzka,
autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  21.11.2016 r.
 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami