Pytanie

Osoba fizyczna kupiła samochód od firmy. Na fakturze było zwolnienie z VAT: art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług .
Czy w tej sytuacji wystąpi obowiązek zapłaty PCC przez kupującego?

Odpowiedź

Jeżeli dostawa podlega opodatkowaniu VAT, to chociaż korzysta ze zwolnienia od tego podatku jej wykonanie nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadnienie

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - dalej u.p.c.c., opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
– umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że skoro przedmiotem dostawy jest towar "ruchomy" a sprzedaż taka podlega opodatkowaniu VAT u sprzedawcy, to pomimo, iż ma zastosowanie zwolnienie, na podstawie art. 2 pkt 4 u.p.c.c. nie powstaje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przez nabywcę.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.)

Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649, z późn. zm.)