Pytanie
Czy kupione prawo ochronne na znak towarowy należy amortyzować od następnego miesiąca po zakupie, jeśli znak ten nie jest jeszcze wykorzystywany przez firmę?
Czy fakt odroczenia w czasie momentu wykorzystywania znaku przez firmę może być przesłanką do późniejszego rozpoczęcia amortyzowania?
Czy jednak powinno się amortyzować miesiąc po zakupie i ta amortyzacja nie będzie kosztem uzyskania przychodu?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2012 r.
W momencie, gdy podatnik podejmie decyzję o rozpoczęciu używania znaku towarowego, może rozpocząć amortyzację i rozliczać wydatek w formie odpisów amortyzacyjnych.
Uzasadnienie
Stosownie do treści art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Jak wynika z art. 16d ust. 2 u.p.d.o.p. składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4.
Zgodnie zaś z art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Z treści powyższych przepisów wynika, iż rozpoczęcie amortyzacji związane jest z używaniem składnika majątku oraz jego wprowadzeniem do ewidencji. Skoro podatnik nie zamierza wykorzystywać znaku towarowego, to oznacza, iż nie jest on używany na potrzeby związane z działalnością gospodarczą i nie ma podstaw do jego amortyzacji. W momencie, gdy podatnik podejmie decyzję o rozpoczęciu używania znaku towarowego, może rozpocząć amortyzację i rozliczać wydatek w formie odpisów amortyzacyjnych.
Marek Jurek