Udziałowiec spółki z o.o. sprzedał część swoich udziałów pracownikowi. Spółka poniosła w związku z tym faktem koszty opłat notarialnych i koszty sądowe związane z ogłoszeniem zmian w udziałach.
Czy wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu?
Koszty ogłoszeń sądowych związanych ze zmianą udziałowców mogą być dla spółki kosztami uzyskania przychodów.
Jeśli koszty notarialne, o których mowa w pytaniu, są kosztami związanymi ze sprzedażą udziałów, to nie są one dla spółki kosztami uzyskania przychodów.
Spółka z.o.o. opiera swoje istnienie na kapitale. Kapitał istnieje dzięki udziałom wnoszonym przez poszczególnych udziałowców. Jednocześnie oparcie istnienia spółki z o.o. o kapitał, a nie osoby wspólników (jak ma to miejsce w spółkach osobowych), sprawia, że istnienie i byt spółki jest niezależne od osób wspólników (udziałowców). Normalną rzeczą w takich spółkach (kapitałowych) jest to, że kapitał (jego część) zmienia właścicieli. W przypadku spółki z o.o. odbywa się to poprzez obrót udziałami w spółce.

Spółka z o.o. ma określone obowiązki związane ze zmianą udziałowców. Należy do nich przede wszystkim zgłoszenie do stosownych rejestrów zmian w składzie udziałowców oraz ogłoszenie o tym fakcie w odpowiednich organach. To oczywiście łączy się z poniesieniem kosztów (wydatków).

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Z pewnością nie ma bezpośredniego związku pomiędzy poniesionymi przez Was kosztami ogłoszeń zmian w składzie udziałowców a możliwością uzyskiwania przychodów. Jak już jednak wspominano są to koszty, których obowiązek poniesienia związany jest z normalnym funkcjonowaniem osoby prawnej (spółki z.o.o.). W związku z tym można i należy je postrzegać jako koszty ponoszone w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Niedopełnianie obowiązków związanych z funkcjonowaniem spółki może w konsekwencji prowadzić do poważnych konsekwencji dla spółki. W związku z tym można (i należy) widzieć tego rodzaju koszty- których obowiązek poniesienia wynika z samego istnienia i trwania spółki- jako koszty ponoszone w celu „obrony" źródła przychodu, a więc stanowiące koszty uzyskania przychodu.

Nie wiem natomiast, co macie Państwo na myśli, pisząc o kosztach notarialnych. Jeśli są to koszty związane ze sprzedażą udziałów, to wówczas nie stanowią one kosztów podatkowych. Sprzedaż udziałów to transakcja pomiędzy dotychczasowym udziałowcem a nowym udziałowcem. Sama spółka nie jest stroną tej transakcji. Nie ma obowiązku pokrywania kosztów notarialnych związanych ze sprzedażą udziałów. W związku z tym nie są to dla niej koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Co więcej- pokrycie przez spółkę takich kosztów udziałowcowi powoduje powstanie u niego przychodu (z innych źródeł); ponieważ jest to świadczenie dla udziałowca.