Czy jeżeli powiązane podmioty (spółki z o.o.) świadczą usługi wzajemne to mają obowiązek sporządzenia dokumentacji?
Jeśli jedna umowa pomiędzy podmiotami nie przekracza kwoty 30.000 euro to nie ma obowiązku sporządzania dokumentacji. Jeśli natomiast w ramach jednej tej samej umowy podmioty powiązane świadczą wzajemnie usługi w kwocie przekraczającej 30.000 euro to muszą sporządzić odpowiednią dokumentację.
W myśl art. 9a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. - podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami lub transakcji, w związku z którymi zapłata należności wynikających z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej (takich) transakcji.
Obowiązek sporządzenia powyższej dokumentacji obejmuje transakcję lub transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:
1) 100.000 euro - jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego, określonego zgodnie z art. 16 ust. 7 u.p.d.o.p., albo
2) 30.000 euro - w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, albo
3) 50.000 euro - w pozostałych przypadkach.
Dokumentacja taka sporządzana jest nie do poszczególnych transakcji (faktur) ale do konkretnych umów. Jeżeli podmioty powiązane świadczą między sobą usługi wzajemne, to świadczenie takie musi być badane łącznie jedynie wówczas, gdy wynikają z jednej umowy. Jeżeli jednak usługi są wykonywane na podstawie różnych kontraktów (umów) wówczas nie należy sumować wynikających z nich (ani zapłaconych) kwot.
Podobne stanowisko przedstawia w swoim piśmie naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Stare Miasto z dnia 28 stycznia 2003 r. (sygn.: PDIII - 423/156/03): "W świetle powyższego należy stwierdzić, że za jedną transakcję wykonuje się wszelkie czynności, które dokonywane są na podstawie jednej umowy. Sumować należy również kwoty kilku czynności, jeżeli dla świadczeń ustalona została wspólna (w znaczeniu łączna) cena".