Odpowiedź:

Jeśli organ podatkowy wydał decyzję określającą wysokość straty w podatku dochodowym od osób prawnych podatnik nie ma obowiązku złożenia korekty zeznania CIT-8.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 81 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613) – dalej o.p., jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.
Według definicji art. 3 pkt 5 o.p. pod pojęciem deklaracji rozumie się przez to również m.in. zeznania, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy.
Zatem co do zasady podatnicy mają prawo złożyć korektę zeznania CIT-8.
Jednak regulacje art. 81b § 1 pkt 1 i pkt 2 lit. b) o.p. stanowią, że uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu m.in. na czas trwania postępowania podatkowego – w zakresie objętym tym postępowaniem – a przysługuje nadal po zakończeniu postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
Regulacje art. 5 o.p. definiują zobowiązanie podatkowe jako wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. Jasnym jest, że definicja zobowiązania podatkowego nie obejmuje straty w podatku dochodowym od osób prawnych.
Bowiem stratą, na mocy art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.), jest różnica między kosztami uzyskania przychodów a sumą przychodów.
Na podstawie art. 24 o.p. organ podatkowy, w drodze decyzji, określa wysokość straty poniesionej przez podatnika, jeżeli w postępowaniu podatkowym organ ten stwierdzi, że podatnik nie złożył deklaracji, nie wykazał w deklaracji straty lub wysokość poniesionej straty różni się od wysokości wykazanej w deklaracji, a poniesienie straty zgodnie z przepisami prawa podatkowego uprawnia do skorzystania z ulg podatkowych.
Zatem z literalnego brzmienia art. 81b § 1 o.p. wynika, że po zakończeniu postępowania podatkowego – również w zakresie objętym decyzją określającą wysokość straty – podatnik może złożyć korektę zeznania CIT-8. Nie ma zaś takiego obowiązku.
Jednak taka korekta, w związku z decyzją organu podatkowego, nie jest konieczna, gdyż na mocy art. 212 o.p. organ podatkowy, który wydał decyzję określającą wysokość straty, jest nią związany od chwili jej doręczenia.

Karol Różycki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  30.09.2016 r.
 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami