Czy istnieje obowiązek odprowadzenia przez fundację podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu stypendiów udzielonych psychologom?

Stypendia mają na celu pomoc w dokształcaniu się psychologów. Jest to działalność statutowa fundacji. Stypendia nie są wypłacane regularnie, ale raz lub dwa razy w roku. Kwota stypendium przewyższa 380 zł.
Czy należy także odprowadzić składkę zdrowotną od tych stypendiów?
Czy na dowodzie wpłaty podatku dochodowego należy wpisać PIT-11, czy też PIT-4?
Jaki PIT należy wydać stypendystom na koniec roku?

1. Stypendia wypłacane przez Fundację będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym,
2. Na dowodzie wpłaty do urzędu skarbowego pobranych zaliczek na podatek dochodowy należy wpisać jako tytuł wpłaty: PIT-4,
3. Po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do końca lutego należy sporządzić i przekazać stypendystom informację PIT-8S,
4. Od stypendiów tych nie będzie obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne, pod warunkami opisanymi w uzasadnieniu odpowiedzi.
Kwestię zasad opodatkowania stypendiów regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 40b u.p.d.o.f. wolne od podatku dochodowego są stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł, z zastrzeżeniem ust. 10.
Jednym z warunków zwolnienia od podatku jest to, aby osoby otrzymujące stypendia posiadały status ucznia lub studenta. Nie jest konieczne, aby fundator stypendium był organizacją pożytku publicznego o formalnym statusie, potwierdzonym wpisem do KRS. Wystarczy, aby była to organizacja pozarządowa prowadząca działalność w sferze pożytku publicznego (A. Bartosiewicz, R. Kubacki, PIT. Komentarz, Warszawa 2009, s. 510). Stypendia te są zwolnione z podatku, jeżeli otrzymujący stypendium przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów niepodlegających łączeniu z dochodami z innych źródeł i opodatkowanych w sposób zryczałtowany, określonych w art. 29-30b oraz w art. 30e u.p.d.o.f.
Analiza powyższych przepisów prowadzi do wniosku, że stypendia wypłacane psychologom nie będą, moim zdaniem, korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego, gdyż jak rozumiem stypendyści są osobami czynnymi zawodowo, otrzymującymi dochody podlegające opodatkowaniu. Wypłacone stypendia należy zatem zakwalifikować jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f.
W terminie do końca lutego roku następnego po roku, w którym wypłacono stypendia, Fundacja zobowiązana jest sporządzić informację PIT-8S o wysokości wypłaconego stypendium. Informacje te należy przekazać stypendystom oraz urzędom skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tych osób (art. 35 ust. 10 u.p.d.o.f.).
Pobrane zaliczki na podatek dochodowy Fundacja powinna wykazać w rocznej deklaracji PIT-4R, którą należy sporządzić w terminie do końca stycznia następnego roku podatkowego i przekazać urzędowi skarbowemu właściwemu według siedziby płatnika (art. 38 ust. 1a u.p.d.o.f.). Na dowodach wpłaty do US pobranych zaliczek na podatek dochodowy należy wpisać jako tytuł wpłaty: zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT-4).
Zasady opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).
Zgodnie z przepisem art. 66 ust. 1 pkt 24a tej ustawy, obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez podmiot inny niż powiatowy urząd pracy, niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Jeżeli te warunki nie są spełnione (a wydaje się, że tak jest w sytuacji opisanej w pytaniu) nie wystąpi obowiązek pobrania składek na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych stypendiów.