Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą, nie jestem ZPChr. Na umowę o pracę zatrudniam osoby niepełnosprawne i otrzymuję dofinansowanie z PFRON.
Czy to dofinansowanie jest przychodem z działalności gospodarczej i jest opodatkowane, czy też jest wolne od podatku w myśl art. 21 ust. 1 pkt 27 u.p.d.o.f.?


Moim zdaniem dofinansowanie, jakie podatnik otrzymuje w związku z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, generuje u niego przychód z działalności gospodarczej, który nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Należy wskazać, iż począwszy od 1 stycznia 2009 r. pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może otrzymać ze środków PFRON dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika.
Zasady, jakimi w takiej sytuacji należy się kierować, zostały ukonstytuowane w regulacjach art. 26a-26c ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 z późn. zm.) - dalej u.r.z.s., oraz w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 8, poz. 43) - dalej rozporządzenie.

Według przepisów u.r.z.s. pracodawcy (o ile nie jest to pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągającemu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%) przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych (regulowanej w art. 26b ust. 1 u.r.z.s.), prowadzonej przez PFRON. Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego przysługuje w kwocie:
1) 160% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
2) 140% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
3) 60% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Kwoty te zwiększa się o 40% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję oraz niewidomych.

Zastrzec należy, że - zgodnie z regulacją przepisu art. 26a ust. 4 u.r.z.s. - kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć kwoty 90% faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, 75% tych kosztów.
W art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., ustawodawca wskazał, że do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się m.in. dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Skoro tak, to stwierdzić należy, iż przychód, jaki uzyskuje pracodawca wraz z dofinansowaniem do wynagrodzeń zatrudnianych przez niego osób niepełnosprawnych, stanowi przychód z działalności gospodarczej.
Jednocześnie dla przychodów takich prawodawca nie przewiduje aktualnie żadnego zwolnienia. Powołane w treści pytania zwolnienie ukonstytuowane w art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a) u.p.d.o.f. nie ma, moim zdaniem, w takiej sytuacji zastosowania, gdyż z jego treści można wywnioskować, iż dotyczy ono świadczeń, jakie otrzymują samo osoby niepełnosprawne w związku z ich rehabilitacją.