Jesteśmy spółką akcyjną prowadzącą usługi hotelarskie (hotel w Polsce). W zakresie pozyskiwania gości hotelowych współpracujemy z portalami rezerwacji on-line. Otrzymaliśmy fakturę VAT od holenderskiego portalu rezerwacji on-line, w złotych, ale bez żadnej stawki VAT. W treści faktury widnieje opis "sfinalizowany raport rezerwacji on-line", następnie sprzedaż pokoi "1260" oraz prowizja "151,20 zł". Kontrahent podał VAT UE oraz datę wystawienia faktury 10 maja 2010 r., okres 1-30 kwietnia 2010 r., termin płatności 14 dni.
Czy powinniśmy potraktować operację jako import usług i wystawić fakturę wewnętrzną?
Zakup usługi pośrednictwa od firmy holenderskiej stanowi dla spółki import usług, który winna udokumentować fakturą wewnętrzną.
Importem usług ustawodawca nazywa sytuację, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (zob. art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u.), a więc gdy polski podmiot (osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej) nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski (zob. art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u.). Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez polskiego podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski (tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi - zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.).
Miejsce świadczenia usług określają przede wszystkim przepisy art. 28a-28o u.p.t.u. Na gruncie tych przepisów miejsce świadczenia usług na rzecz podatników ustala się, co do zasady, według przepisów art. 28b u.p.t.u., z których najczęściej ma zastosowanie art. 28b ust. 1 u.p.t.u. stanowiący, że miejscem świadczenia usług na rzecz podatników jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. Dla niektórych jednak rodzajów usług określone są szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia. Dotyczy to, między innymi, usług związanych z nieruchomościami (w tym świadczenia usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji), których miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości (zob. art. 28e u.p.t.u.).
Pojawia się pytanie czy miejsce świadczenia dla podatników usług pośrednictwa w sprzedaży usług zakwaterowania ustala się na podstawie art. 28b u.p.t.u. czy zgodnie z art. 28e u.p.t.u. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 1 marca 2010 r., IPPP1/443-1309/09-2/IG, uznał, że obowiązują zasady ogólne. W interpretacji tej czytamy, że "miejsce opodatkowania usług zakwaterowania w hotelach ustala się na zasadach szczególnych zawartych w art. 28e ustawy, natomiast przy świadczeniu usług pośrednictwa w rezerwacji miejsc hotelowych na rzecz podatnika, miejsce świadczenia ustala się na zasadach ogólnych wynikających z art. 28b ust. 1-4 u.p.t.u.".
Wątpliwości te nie mają jednak w przedstawionej sytuacji większego znaczenia. Przyjęcie obu zaprezentowanych stanowisk powoduje bowiem, że miejsce świadczenia nabywanych przez spółkę usług pośrednictwa znajduje się na terytorium Polski (na podstawie art. 28b ust. 1 u.p.t.u. lub na podstawie art. 28e u.p.t.u.). W konsekwencji zakup usługi pośrednictwa od firmy holenderskiej stanowi dla spółki import usług, który winna udokumentować fakturą wewnętrzną (zob. art. 106 ust. 7 u.p.t.u.).