Odpowiedź:

Czynności wykonywane w ramach usługi najmu są czynnościami podatnika VAT. W związku z tym podlegają one uwzględnieniu przy wyliczaniu proporcji sprzedaży.
Nie ma obecnie możliwości wyliczania różnych struktur sprzedaży dla różnych sektorów działalności. Nie ma zatem prawnej możliwości, aby policzyć odrębną strukturę na czynnościach wykonywanych w ramach działalności oraz odrębną strukturę dla czynności wykonywanych w ramach „prywatnego” wynajmu. Możliwe jest wyliczenie tylko i wyłącznie jednej globalnej struktury dla podatnika i jej stosowanie.

Uzasadnienie:

W podatku od towarów i usług nie ma różnych źródeł obrotu, tak jak w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie występuje kilka różnych źródeł przychodu i gdzie przychody z najmu można uzyskiwać w ramach odrębnego źródła przychodów osobnego od działalności gospodarczej (z której w tym samym czasie przychody również są uzyskiwane).
Na gruncie podatku od towarów i usług sytuacja jest zero-jedynkowa – określone aktywności albo są wykonywane przez podatnika VAT działającego w tym charakterze, albo są one wykonywane przez osobę niemającą takiego statusu w tym zakresie (i wtedy nie podlegają w ogóle VAT).
Z pytania wynika, że osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą (opłaca podatek dochodowy od dochodów z działalności gospodarczej), w związku z czym jest również podatnikiem VAT czynnym i jednocześnie wykonuje usługi najmu (zaliczane w podatku dochodowym do odrębnego źródła przychodów), przy czym z tytułu najmu również występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.
W konsekwencji obie te części jej aktywności są aktywnością podatnika VAT. Na gruncie podatku od towarów i usług muszą być traktowane tak samo (niezależnie od tego, że aktywności te są zaliczane do dwóch różnych źródeł przychodu).
Jak wynika z przepisów art. 90 ust. 1-3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710) – dalej u.p.t.u., w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Czynności wykonywane w ramach usługi najmu są czynnościami podatnika VAT. W związku z tym podlegają one uwzględnieniu przy wyliczaniu proporcji sprzedaży.
Nie ma obecnie możliwości – gdyż Minister Finansów nie skorzystał z fakultatywnej delegacji w tym zakresie – wyliczania różnych struktur sprzedaży dla różnych sektorów działalności. Nie ma zatem prawnej możliwości, aby policzyć odrębną strukturę na czynnościach wykonywanych w ramach działalności oraz odrębną strukturę dla czynności wykonywanych w ramach „prywatnego” wynajmu. Możliwe jest wyliczenie tylko i wyłącznie jednej globalnej struktury dla podatnika i jej stosowanie do wszystkich zakupów towarów lub usług, które są związane jednocześnie z oboma rodzajami sprzedaży w sposób niedający się przyporządkować do żadnego z rodzajów sprzedaży (opodatkowana/zwolniona).

Adam Bartosiewicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 11.10.2016 r.
 

Vademecum Doradcy Podatkowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Doradcy Podatkowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami