Prezydent podpisał ustawę upraszczającą przekazanie broni Ukrainie
Uproszczenie formalności przy przekazywaniu uzbrojenia, gdy końcowym użytkownikiem tego uzbrojenia ma być inne państwo - to cel ustawy, którą w ubiegły piątek ostatecznie uchwalił Sejm, przyjmując poprawkę Senatu. Teraz ustawa została przez prezydenta RP i może wejść w życie. W przepisach nie mówi się wprost, ale chodzi o wsparcie Ukrainy.

Jak można było przeczytać w uzasadnieniu rządowego projektu, efektem wprowadzonych zmian będzie sprawniejszy przebieg procesu uzyskiwania zezwolenia na obrót towarami o znaczeniu strategicznym w sytuacji wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa, realizacji interesów narodowych RP w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, wypełnienia jej zobowiązań międzynarodowych, a także udzielania pomocy i wsparcia podmiotom prawa międzynarodowego publicznego.
- Zmiana ma charakter krytyczny dla zapewnienia ciągłości zgodnego z prawem przekazywania naszym sojusznikom wsparcia w zakresie uzbrojenia dla realizacji żywotnych interesów bezpieczeństwa RP - mówił, przedstawiając w Sejmie projekt, wiceminister rozwoju Piotr Uściński. Zmiana może mieć zasadnicze znaczenie w sytuacjach, gdy końcowy użytkownik uzbrojenia nie będzie w stanie wystawić, z powodów niezależnych od siebie, wymaganych prawem certyfikatów. - Widzimy w tej chwili taką potrzebę, w sytuacji, gdy ten kraj docelowy, nie ze względu na własne zaniedbania, ma problem z wystawieniem tych dokumentów" - zaznaczył Uściński.
Czytaj także: Większe nakłady, modernizacja armii - Sejm uchwalił ustawę o obronie ojczyzny>>
Uchwała rządu pozwoli przekazać uzbrojenie
Według obecnych przepisów, do wniosku o udzielenie zezwolenia należy dołączyć certyfikat importowy (CI) lub oświadczenie końcowego użytkownika (OKU). "Dokumenty te zaświadczają o objęciu towaru kontrolą przez właściwe władze kraju importera i końcowego użytkownika. Zmiana polega na wprowadzeniu wyjątków umożliwiających niedołączanie CI i OKU do wniosku o udzielenie zezwolenia na obrót towarami o znaczeniu strategicznym.
Jak wynika z uzasadnienia ustawy, chodziłoby o sytuacje nieodpłatnego przekazywania takich produktów i uzbrojenia siłom zbrojnym państw obcych na podstawie przepisu ustawy o AMW. Zgodnie z tym przepisem minister obrony mógłby - bez pośrednictwa AMW - przekazać nieodpłatnie takie produkty siłom zbrojnym państw obcych, a podstawą takiego przekazania jest uchwała rządu.
Obrót rezerwami strategicznymi
Drugim wyjątkiem będzie udostępnianie takich produktów na podstawie przepisu ustawy o rezerwach strategicznych mówiącego m.in., że premier w drodze decyzji udostępnia rezerwy strategiczne m.in. w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa. Efektem wprowadzonych zmian będzie sprawniejszy przebieg procesu uzyskiwania zezwolenia na obrót towarami o znaczeniu strategicznym w sytuacji wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa, realizacji interesów narodowych RP w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, wypełnienia jej zobowiązań międzynarodowych, a także udzielania pomocy i wsparcia podmiotom prawa międzynarodowego publicznego.
Celem poprawki zaproponowanej przez Senat i zaakceptowanej przez Sejm HTML5 shim and Respond.js for IE8 support of HTML5 elements and media queries WARNING: Respond.js doesn't work if you view the page via file:// [if lt IE 9]> <script src="https://oss.maxcdn.com/html5shiv/3.7.3/html5shiv.min.js"></script> <script src="https://oss.maxcdn.com/respond/1.4.2/respond.min.js"></script> <![endif] jQuery (necessary for Bootstrap's JavaScript plugins) Bootstrap jest HTML5 shim and Respond.js for IE8 support of HTML5 elements and media queries WARNING: Respond.js doesn't work if you view the page via file:// [if lt IE 9]> <script src="https://oss.maxcdn.com/html5shiv/3.7.3/html5shiv.min.js"></script> <script src="https://oss.maxcdn.com/respond/1.4.2/respond.min.js"></script> <![endif] jQuery (necessary for Bootstrap's JavaScript plugins) Bootstrap wyłączenie na dwa miesiące stosowania ustawy o działalności gospodarczej i samej nowelizacji w przypadku sprzedaży, wywozu i tranzytu niektórych kategorii sprzętu opancerzonego i ochronnego na Ukrainę, a także nabywania w celu wywozu na terytorium Ukrainy kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy twarzy, kończyn i innych części ciała. Zgodnie z poprawką wywóz i tranzyt na tych zasadach mogą być dokonane po uzyskaniu oświadczenia końcowego użytkownika potwierdzonego przez przedstawicielstwo dyplomatyczne Ukrainy w RP.
EndFragment
EndFragment




