Pytanie

Czy błędy w rejestrach zakupów dla potrzeb odliczenia VAT, wynikające z nieuwagi wprowadzających, polegające np. na błędnie wpisanej dacie dokumentu lub wpływu faktury zakupu, ale mieszczącej się w okresie dającym prawo do odliczenia VAT lub na wpisaniu błędnego numeru faktury (np. zamiast numeru faktury nr WZ), albo błędnego numeru NIP nabywcy, czy też błędy w nazwie dostawcy, mają wpływ na prawo do odliczenia VAT, jeżeli kwoty zakupów netto i kwoty VAT są prawidłowe?

Odpowiedź

Błędy popełnione przy przepisywaniu danych z faktury do rejestru zakupu nie stanowią podstawy do zakwestionowania prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług.

Uzasadnienie

Zgodnie z podstawową zasadą podatku VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Stanowi o tym art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u.

Z kolei z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) u.p.t.u wynika, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z zacytowanych przepisów podatnik ma prawo do odliczenia podatku zapłaconego przy zakupie towarów/usług, które wykorzystuje do działalności opodatkowanej VAT, natomiast podstawą do odliczenia jest faktura dokumentująca ww. zdarzenia. Prawo to nie może być kwestionowane tylko z powodu błędów popełnionych przy przepisywaniu danych z faktury do rejestru zakupu, o ile oczywiście dana faktura zawiera prawidłowe dane i dokumentuje faktycznie zrealizowany zakup.

Dodać należy, że podmioty będące czynnymi podatnikami VAT mają obowiązek prowadzić dla celów tego podatku ewidencję zawierające wszelkie niezbędne dane w celu do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej (art. 109 ust. 3 u.p.t.u.). Jak zaś wskazano w pytaniu kwoty zakupów netto i podatku naliczonego wykazane w prowadzonej ewidencji są poprawne, zaś popełnione błędy dotyczą jedynie daty faktury, daty jej wpływu do firmy, numeru faktury albo też numeru NIP nabywcy. Jak należy wnioskować w oparciu o powyższe informacje, mimo tych nieprawidłowości istnieje możliwość przyporządkowania poszczególnych wpisów w ewidencji z fakturami zakupu.

W takiej sytuacji prowadzona dla celów VAT ewidencja nie może zostać odrzucona jako nierzetelne lub niewadliwa.

Zgodnie z art. 193 § 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – dalej o.p., rgan podatkowy nie uznaje za dowód ksiąg podatkowych (którymi zgodnie z art. 3 pkt 4 o.p. są również ewidencje prowadzone dla celów VAT), które są prowadzone nierzetelnie lub w sposób wadliwy.

Księga jest rzetelna, jeżeli w oparciu o jej zapisy można ustalić właściwej podstawy opodatkowania, a więc jeżeli zawiera zapisy dotyczące wszystkich zdarzeń podatkowych, które mają wpływ na ustalenie tej podstawy. Jeśli księga w swoich zapisach opiera się na dowodach nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń, to traktuje się ją jako nierzetelną. Natomiast księga niewadliwa to księga prowadzona zgodnie z przepisem prawa, czyli zgodnie z art. 109 ust. 3 u.p.t.u., a więc w sposób umożliwiający prawidłowe sporządzenie deklaracji VAT. Ewidencja zakupów powinna więc zawierać faktury, z których podatnik odlicza podatek naliczony.

Jeżeli prowadzona przez podatnika ewidencja pozwala na powiązanie zapisów ewidencji z fakturami, błędy dotyczące daty czy numeru faktury albo tez pewnych danych identyfikujących nabywcę (np. NIP) należy uznać za nieistotne nie podważające waloru niewadliwości tej ewidencji.

Zauważyć bowiem należy, że organ podatkowy uznaje za dowód księgi podatkowe, które prowadzone są w sposób wadliwy, jeżeli wady nie mają istotnego znaczenia dla sprawy (art. 193 § 5 o.p.).

Reasumując, w mojej ocenie popełnione przy prowadzeniu ewidencji zakupu błędy nie mają istotnego znaczenia, a w konsekwencji nie stanowią podstawy do uznania jej za nierzetelną czy wadliwą, a także nie mogą stanowić przesłanki do zakwestionowania prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług.

Dowiedz się więcej z książki
VAT. Komentarz 2016
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł