To komentarz od wydanych kilka dni temu przez Prokuratora Generalnego wytycznych dla prokuratorów w sprawie ścigania przestępstw związanych z VAT.

Czytaj: Prokuratorzy mają skuteczniej walczyć z wyłudzaniem VAT>>

- Prokurator generalny wydał wytyczne dotyczące zwiększenia efektywności prowadzonych postępowań przygotowawczych związanych z wyłudzeniami podatku VAT. Business Centre Club zawsze wspierał i będzie wspierać działania aparatu państwa związane z wykrywaniem i eliminowaniem przestępców z obrotu gospodarczego – czytamy w komentarzu. Jednak jego autorzy wyrażają obawę, że działania prokuratury mogą być także groźne dla uczciwych przedsiębiorców.
- To uczciwym firmom często odbierane jest prawo do odliczenia VAT lub naliczane są zaległości dlatego, że inna firma w łańcuchu dostaw nie rozliczyła podatku. Powoduje to, że w istocie, w systemie podatkowym – na szeroką skalę i wbrew prawu – organy podatkowe stosują zasadę solidarnej odpowiedzialności podatkowej przedsiębiorcy za zobowiązania innych podmiotów. A na dochodzenie sprawiedliwości w sądach – w sytuacji zatrzymania płynności finansowej decyzjami fiskusa – wielu przedsiębiorców nie będzie już stać. Takie działania, choć w statystykach prezentują się dobrze, są na dłuższą metę skrajnie destrukcyjne dla gospodarki – czytamy w komentarzu.
Dlatego, BCC proponuje, aby nielegalne działania urzędników aparatu skarbowego, w wyniku których szkodę poniosły niewinne firmy, również znalazły się w obszarze zainteresowania prokuratury. Zdaniem ekspertów organizacji, działania zarówno prokuratury, jak i aparatu skarbowego nie powinny być nakierowane na przedsiębiorców będących nieświadomymi ofiarami przestępców. - Tymczasem obecnie, w szczególności w działaniach organów skarbowych, takie praktyki są bardzo częste, co powoduje, że ofiara przestępców staje się następnie ofiarą aparatu państwa. Tylko profesjonalne i skoordynowane działania wielu służb pozwolą skutecznie wyeliminować oszustów VAT z polskiej gospodarki – czytamy w opinii BCC.