Możliwość złożenia deklaracji AKC-U również w oddziałach celnych ma na celu zachęcenie głównie osób przywożących samochody z UE do tej właśnie formy składania deklaracji. Podatnik od razu dowiaduje się o poprawności złożonej deklaracji. Może też liczyć na pomoc celnika podczas wypełniania dokumentu. Oferta Służby Celnej kierowana jest przede wszystkim do osób fizycznych, które nie korzystają z pośrednictwa agencji celnych.

W styczniu br. w Oddziale Celnym II w Bydgoszczy celnicy wdrożyli nowe ułatwienie skierowane bezpośrednio do podatników. Utworzyli specjalne stanowisko dla klientów (osób fizycznych) z dostępem do Internetu, na którym mogą oni, przy użyciu Systemu ZEFIR, złożyć elektroniczną deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego (AKC-U). Podatnicy, którzy chcą skorzystać z oferowanego ułatwienia, mogą także liczyć na pomoc funkcjonariuszy celnych przy wypełnieniu deklaracji.

Ułatwienie cieszy się wśród odbiorców tej usługi dużym zainteresowaniem, które przerosło oczekiwania projektantów. W okresie pierwszych dni jego funkcjonowania złożono w formie elektronicznej ponad 25 proc. ogółu deklaracji, z czego prawie połowę bezpośrednio przy wykorzystaniu zaprojektowanego stanowiska.

Z każdym dniem wzrasta zainteresowanie tym rozwiązaniem. Celnicy zaobserwowali również wzrost liczby deklaracji złożonych drogą elektroniczną przez agencje celne, które także pozytywnie przyjęły to rozwiązanie.

Przygotowane stanowisko jest także miejscem szkoleń dla zainteresowanych odbiorców tej usługi, żeby w przyszłości składali deklaracje akcyzowe z dowolnego miejsca, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Duże zainteresowanie rozwiązaniem sprawiło, że od 1 lutego br. ułatwienie to zostało wdrożone w pozostałych oddziałach celnych, funkcjonujących w województwie kujawsko-pomorskim.