Podczas Rady Sekcji, która odbyła się 27 czerwca, delegaci przyjęli uchwałę o wystosowaniu pisma tej treści do ministra finansów.

– Na początku tego roku rząd podjął decyzję o podniesieniu akcyzy, licząc na dodatkowe przychody. Tak jak się obawialiśmy, nie przyniosło to żadnych dodatkowych przychodów, a wręcz je zmniejszyło – tłumaczy Zbigniew Sikorski, przewodniczący Rady Sekcji. – Minęło już pół roku, są już wstępne wyniki finansowe w zakładach pracy. Koledzy obawiają się negatywnych skutków decyzji podjętej przez rząd, nawet zwolnień z pracy.

Związkowcy podkreślają, że wprowadzenie przez rząd dodatkowej akcyzy spowodowało wzrost przemytu i nielegalnej produkcji alkoholu. A konsekwencje obniżenia wpływów z tytułu podatku akcyzowego, dochodowego i VAT do budżetu państwa będą dotkliwe, gdyż spowoduje to m.in. spadek produkcji rolnej i gorzelniczej, pogorszenie kondycji przemysłu spirytusowego i kooperacyjnego, spadek zatrudnienia w rolnictwie, gorzelnictwie, przemyśle spirytusowym i kooperacyjnym, zwiększenie zagrożenia dla zdrowia konsumentów alkoholu nielegalnego pochodzenia, zmniejszenie wydatków na profilaktykę i leczenie osób uzależnionych, spadek wpływów składek do ZUS i podatku od dochodów osobistych z powodu mniejszego zatrudnienia.

Zobacz też: Konsumenci odwracają się od wódki, jej sprzedaż spada >>