Zofia Walendowska, doradca podatkowy, udzielająca porad w ramach akcji w Urzędzie Miasta w Ostrowie Wielkopolskim i w Urzędzie Gminy w Przygodzicach podkreśla, że porady są niezbędne. Jej zdaniem początkujący przedsiębiorcy nie mają wiedzy prawnopodatkowej, często mylą nawet zasady opodatkowania VAT z podatkiem dochodowym.

- Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą potrzebują wsparcia prawnego. Rozmawiamy, objaśniamy, kierujemy przyszłego przedsiębiorcę do urzędu miasta lub gminy i pomagamy przy wypełnianiu wszystkich dokumentów. Przedsiębiorcy otrzymują od nas plik dokumentów wygenerowany elektronicznie. Warto podkreślić, że jest teraz taka możliwość, aby od razu zarejestrować się dla potrzeb VAT i ZUS – podkreśla Walendowska.

Zdaniem Urszuli Radnieckiej, doradcy podatkowego, rzecznika dyscyplinarnego Krajowej Izby Doradców Podatkowych, po porady przychodzą osoby o różnym stopniu świadomości podatkowej. Czasem nie odróżniają podstawowych kwestii. Zdarzają się np. osoby powracające z zagranicy z zamiarem otworzenia działalności gospodarczej i zupełnie nie są one zorientowane w polskich przepisach podatkowych. Wskazuje na przykładowy problem z ostatniej konsultacji. Była to kwestia, czy przychody z najmu mają być opodatkowane ryczałtem czy w ramach działalności gospodarczej. Więcej nt. akcji na stronie www.startbiznesdp.pl.

 


Zobacz również:
Zmiany w stawkach VAT przyjęte >>

Jak pogodzić raportowanie schematów podatkowych z tajemnicą zawodową >>