ESM dysponować będzie kapitałem bazowym w wysokości 700 miliardów euro. Państwa strefy euro wpłacą do niego bezpośrednio 80 miliardów euro. Pozostałe 620 miliardów oddadzą do dyspozycji w postaci środków dyspozycyjnych lub poręczeń skarbu państwa.
Fundusz będzie udzielał państwom, które znajdą się w kryzysowej sytuacji, kredytów do wysokości 500 miliardów euro. Nadwyżka kapitału bazowego w wysokości 200 miliardów euro służy jedynie osiągnięciu w ratingach najlepszej noty „AAA”, w przypadku gdyby fundusz sam potrzebował środków z rynku kapitałowego.
Zgodnie z postanowieniem szczytu strefy euro z 11 marca fundusz ESM będzie mógł kupować obligacje państw pogrążonych w kryzysie. Warunkiem jest nabycie ich bezpośrednio od skarbu państwa na rynku pierwotnym. Jak dotąd nie wyrażono zgody na nabywanie „starych” obligacji z rynków finansowych (na rynku wtórnym). O taką możliwość zabiega Europejski Bank Centralny.
Porozumienie w sprawie powołania funduszu w ramach pakietu działań antykryzysowych ma zostać ostatecznie zatwierdzone podczas szczytu UE 24-25 marca.
Źródło: euractiv.pl