Z najnowszych danych wynika, że ZUS wypłacił już świadczenia postojowe na kwotę ponad 339 mln złotych. Przelewy dotarły do 169 tys. osób.

- Tylko dzisiaj (24 kwietnia) przelaliśmy ponad 30 tysięcy świadczeń na łączną kwotę ponad 60 mln złotych. W kolejnych dniach wypłacane będą kolejne pieniądze. Oznacza to że do końca kwietnia na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego może trafić nawet pół miliarda złotych - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prezes ZUS podkreśla, że wypłaty postojowego są realizowane na bieżąco. Codziennie kolejni przedsiębiorcy i zleceniobiorcy będą otrzymywać środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Dokładamy wszelkich starań, aby wnioski o tarczę antykryzysową były realizowane jak najszybciej. Zdajemy sobie sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na taką pomoc – dodaje prof. Uścińska.

 


Prezes ZUS zachęca, aby składać wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej drogą elektroniczną (za pomocą Platformy Usług Elektronicznych). To zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy oraz wypłatę świadczenia.

- Uruchomiliśmy specjalny system, który pomoże przy wypełnianiu papierowych wniosków i pozwoli uniknąć błędów. Błędnie wypełnionego dokumentu np. z brakującym numerem rachunku bankowego nie będzie można wydrukować, a tym samym przesłać do ZUS - wskazuje prezes Zakładu.

 


Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, dostępne są na stronie internetowej ZUS.

Od 1 do 24 kwietnia złożono 1,6 mln wniosków o pomoc z tarczy, w tym: wnioski o zwolnienie ze składek – ok. 1,2 mln, wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych - 333 tys., wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców - 50 tys.

Czytaj więcej: Nowelizacja tarczy antykryzysowej 2 już obowiązuje>>