Umowy o pracę na czas określony zawierane pomiędzy tymi samymi stronami objęte są dwoma limitami:

  • ilościowym - można zawrzeć nie więcej niż 3 umowy, oraz
  • czasowym - łączny czas zatrudnienia na podstawie tych umów nie może przekraczać 33 miesięcy.

Wyczerpanie któregokolwiek z nich skutkuje brakiem możliwości zawierania dalszych umów na czas określony, a dokładnie – dalszego zatrudnienia na czas określony, gdyż od następnego dnia po wyczerpaniu limitu 33 miesięcy umowa traktowana jest jako umowa zawarta na czas nieokreślony. Tak samo zawarcie czwartej umowy na czas określony oznacza zawarcie umowy na czas nieokreślony. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.

Czytaj w LEX: Limit 33 miesięcy trwania umowy na czas określony >

Czytaj również: Data zawarcia umowy nie zawsze pokrywa się z dniem rozpoczęcia pracy>>

Umowy nielimitowane

Przede wszystkim limit obejmuje tylko umowy zawarte na czas określony, nie pomniejszają go umowy na okres próbny i umowy na czas nieokreślony. Przepisy art. 25(1) par. 4 Kodeksu pracy (dalej: k.p.) wymieniają również cztery grupy umów nielimitowanych. Są to umowy na czas określony zawierane:

  1. w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (zobacz procedurę: Zawarcie umowy na czas określony w celu zastępstwa pracownika >),
  2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
  3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
  4. w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (czytaj w LEX: Pozalimitowe umowy na czas określony - obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy >)

– o ile wypełniony jest warunek uzupełniający - ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Zobacz procedurę w LEX: Obliczanie terminów przy umowach na czas określony >

Ważne! Umowy zawierane w jednym  z tych celów nie są limitowane „same w sobie” (można zatrudniać np. na zastępstwo przez 4 czy 5 lat), jak też nie obniżają limitu w zbiegu ze „zwykłymi” umowami na czas określony.

Przykład: Po trzech kolejnych umowach a zastępstwo pracownik został zatrudniony na podstawie umowy na czas określony nie połączonej ze szczególnym celem wskazanym w art. 25(1) par.  4 k.p. Jest to pierwsza umowa z dopuszczalnych trzech umów, pracownik może być zatrudniony na czas określony jeszcze przez 33 miesiące.

Zobacz procedurę w LEX: Zawieranie umów na czas określony - przypadki, w których nie stosuje się ograniczeń w zawieraniu umów na czas określony > 

Nowość / Bestseller
Nowość / Bestseller

Kazimierz Jaśkowski

Sprawdź  

Umowa po kilkuletniej przerwie

Ustawodawca nie przewidział przerwy w zatrudnieniu, której wystąpienie skutkowałoby ponownym liczeniem limitów. Niezależnie zatem od tego, przez ile czasu pracownik i pracodawca nie współpracowali, przy ponownym zatrudnieniu brane są pod uwagę umowy na czas określony, którymi byli związani – przepisy nie ustanawiają sytuacji, w których limity podlegałyby „wyzerowaniu” .

Przykład: Z początkiem 2017 r. pracownik został zatrudniony na podstawie rocznej umowy na czas określony, bezpośrednio po niej kolejnej także rocznej i następnie przez 10 miesięcy pracował na czas nieokreślony. Czy obecnie można go zatrudnić na czas określony?

Tak, nie ma żadnego zakazu zatrudniania na czas określony po wcześniejszym zatrudnieniu bezterminowym. Do limitu umów wliczy się przy tym obie roczne umowy okresowe, czyli możliwe będzie zawarcie jeszcze tylko jednej umowy na czas określony na maksymalnie 9 miesięcy.

Sprawdź w LEX: Czy z cudzoziemcem można zawierać nielimitowane umowy na czas oznaczony? >

Sprawdź również książkę: Meritum Prawo pracy 2023 >>


Umowa trwająca 22.2.2016 r.

Według art. 14 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1220) do umów o pracę na czas określony, trwających 22.2.2016 r. stosuje się wprowadzone tą ustawą nowelizującą limity (3 umowy i 33 miesiące) , jednakże do maksymalnego okresu zatrudnienia (33 miesiące) wlicza się okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przypadający od 22.2.2016 r. Trwająca w tym dniu umowa o pracę na czas określony jest uważana za:

  • pierwszą umowę albo
  • drugą umowę, jeżeli została zawarta po przerwie nieprzekraczającej miesiąca od zakończenia poprzedniej umowy na czas określony.

Przykład: Pracownik był zatrudniony na podstawie półrocznej umowy na czas określony do końca 2015 r., od 10 stycznia 2016 r strony zawarły kolejną umowę na czas określony na okres roku. Po jej zakończeniu zakończyły współpracę i obecnie na nowo ma powstać zatrudnienie na czas określony.

Obecnie możliwe jest zawarcie jeszcze jednej umowy na czas określony. Obie bowiem wskazane w przykładzie umowy zaliczane są do limitu ilościowego. Do maksymalnego okresu zatrudnienia (33 miesiące) zaliczony będzie okres trwania drugiej umowy przypadający od 22.2.2016 r.

Ważne! Umowy o pracę na czas określony zakończone przed 22.2.2016 r. nie wpływają na limit czasowy dla umów okresowych– okres zatrudnienia na ich podstawie nie jest wliczany do limitu 33 miesięcy. Inaczej jest z limitem ilościowym -  jeżeli umowa zawarta przed 22.2.2016 r. i trwająca w tym dniu była zawarta po przerwie nie przekraczającej miesiąca po zakończeniu wcześniejszej umowy na czas określony, obie te umowy wlicza się do limitu.

Nie podlegają w żaden sposób uwzględnieniu w limicie ilościowym umowy sprzed 22.2.2016 r., które nie spełniają tego warunku (np. umowa obowiązująca w 2015 r.).

Przykład: W połowie 2015 r. zawarto z pracownikiem umowę na czas wykonania określonej pracy, która uległa zakończeniu pod koniec 2016 r. Teraz po kilkuletniej przerwie zatrudniamy tę osobę na czas określony. Czy wskazana umowa jest pierwszą z limitu umów i czas jej trwania od 22.2.2016 r. należy wliczać do limitu 33 miesięcy?

W katalogu umów o pracę nie ma już obecnie (tj. od 22.2.2016 r.) umowy na czas wykonania określonej pracy (mamy umowę na okres próbny, na czas określony i na czas nieokreślony). Umowa ta zawierana była na okres realizacji określonego zadania, projektu, na sezon grzewczy, na okres trwania kadencji członka zarządu itp. Termin końcowy jej trwania wyznaczony był zakończeniem wykonywania przez pracownika wskazanej w umowie pracy. Umowa na czas wykonania określonej pracy zawarta przed tym dniem funkcjonowała jednak do końca jej trwania (czyli do chwili wykonania tej pracy) na zasadach obowiązujących przed tą datą. Nadal traktowana była więc jako odrębny od umowy na czas określony rodzaj umowy o pracę.  Zarówno więc okres zatrudnienia na podstawie tej umowy sprzed 22 lutego, jak i przypadający od tego dnia nie podlega wliczeniu do 33 miesięcznego, maksymalnego okresu na jaki może być zawarta umowa na czas określony. Nie jest również zaliczana do limitu „ilościowego” tych umów.

Sprawdź w LEX: 

Czy pracodawca może zatrudnić na umowę o pracę na czas określony pracownika, który odszedł na emeryturę i został ponownie zatrudniony u tego samego pracodawcy? >

Czy umowa na czas określony pracownicy będącej w trakcie urlopu rodzicielskiego przekształci się z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony? >

Czy umowa na czas zastępstwa przerywa ma wpływ na limit 3 umów na czas określony? >