Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. (nr RD 732). Zgodnie z propozycją rządu, w 2024 r. wysokość zwiększenia, o którym mowa w art. 89 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ma zostać ustalona na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Czytaj również: Rząd przewiduje 12,3-proc. waloryzację rent i emerytur w 2024 r.

Wskaźnik corocznej waloryzacji

Świadczenia emerytalno-rentowe podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251), wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Zwiększenie o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, jak mówi ust. 3, jest przedmiotem corocznych negocjacji, w ramach Rady Dialogu Społecznego, przeprowadzanych w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację.

Czytaj też: Waloryzacja sądowa świadczenia pieniężnego, płatnego okresowo - LINIA ORZECZNICZA >>

Projektowane rozporządzenie ustala wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. w części dotyczącej realnego wzrostu wynagrodzeń. Podstawą zaś jego wydania, jak podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej będące autorem projektu, jest art. 89 ust. 5 ww. ustawy. - W razie nieuzgodnienia stanowiska Rady Dialogu Społecznego w sprawie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym, Rada Ministrów ma obowiązek określić w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokość tego zwiększenia, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny – napisali autorzy projektu w uzasadnieniu. I przypomnieli, że 13 czerwca 2023 r. rząd przyjął Propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r., w której strona rządowa zaproponowała RDS pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r., na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r.

Czytaj też: Odwołanie od decyzji o waloryzacji emerytury powinno odnosić się do sposobu przeliczenia świadczenia >>

29 czerwca 2023 r., podczas wspólnego posiedzenia Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych, nie wypracowano wspólnego stanowiska w zakresie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. w części dotyczącej realnego wzrostu płac. Również 10 lipca 2023 r. podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego nie doszło do uzgodnienia w przedmiotowym zakresie. - W związku z nieuzgodnieniem, w ramach Rady Dialogu Społecznego, wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. Rada Ministrów, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2024, ustala wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. na ustawowym poziomie wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r. – czytamy.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.