Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz.

Ministerstwo określa w nim nowy wzór deklaracji miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o symbolu DEK-1-0, DEK-1-a, DEK-1-b , a także wzór deklaracji wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla pracodawców korzystających z obniżenia wpłat o symbolu DEK-1-u oraz deklaracji o symbolu DEK-2-a, DEK-2-b, DEK-2-u, DEK-W, DEK-R  i DEK-Z.

Czytaj również: Pracodawcy chcą wiedzieć o chorobie pracownika>>
 

Dlaczego MRiPS zmienia rozporządzenie?

- Konieczność zastąpienia rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (Dz. U. z 2021 r. poz. 49) nowym rozporządzeniem wynika z wejścia w życie ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 159) oraz z konieczności zapewnienia pełnej dostępności formularzom – podkreślają autorzy projektu w uzasadnieniu. Jak dalej tłumaczą, ustawą zmieniającą zmodyfikowano niewdrożone dotychczas zasady korzystania z ulgi dostępnościowej wprowadzonej do art. 21 ust. 1a ustawy o rehabilitacji ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062). Według ministerstwa, zarówno zlokalizowanie tego przepisu w art. 21 ust. 1a ustawy o rehabilitacji, jak i sposób zawiadomienia PFRON nie korespondowały z konstrukcją wpłat. - Rozwiązanie polegające na przeniesieniu tej ulgi do art. 21 ust. 8 ustawy o rehabilitacji oraz na zmianie sposobu zawiadamiania PFRON deklaracją wpłat oraz zmiana okresów wykorzystania tej ulgi w taki sposób, by pracodawca mógł z niej skorzystać po raz pierwszy w deklaracji, którą zawiadomił PFRON o posiadanym certyfikacie – wymagało uwzględnienia tych okoliczności w projektowanym rozporządzeniu – twierdzi MRiPS.

Co ważne, dokumenty za okresy do stycznia 2021 r. będą składane na formularzach według wzorów określonych w przepisach dotychczasowych, a ich zmiana będzie docelowo dokonywana na nowych formularzach. Jednocześnie, jak twierdzi ministerstwo, niezbędne jest zapewnienie 3-miesięcznego okresu na wdrożenie zmian w systemie e-PFRON2. Dlatego w tym okresie pracodawcy będą mogli składać deklaracje na dotychczasowych formularzach.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.