Pierwsze świadczenia postojowe zostały wypłacone 15 kwietnia. Dotyczyło to ponad  86 tys. osób, na których konta trafiło łącznie ponad 172 mln złotych.

- Świadczenia postojowe trafiły dotychczas do przedsiębiorców z całej Polski, m.in. do firm z Warszawy oraz Bydgoszczy, specjalizujących się w usługach stomatologicznych, fizjoterapeutycznych, krawieckich czy do ośrodków szkolenia kierowców – wskazuje prof. Gertruda Uścińska. I dodaje: W najbliższy poniedziałek na kontach przedsiębiorców pojawią się postojowe. Kolejne wypłaty będą realizowane na bieżąco w następnych dniach.

 

Dariusz Fuchs, Katarzyna Malinowska, Dorota Maśniak

Sprawdź  
POLECAMY

Według Zakładu, przedsiębiorcy chętnie korzystają również z możliwości odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek. - Warto przypomnieć, że zniesiono w tym przypadku obowiązek uiszczania opłaty prolongacyjnej. Z odroczenia skorzystały firmy zatrudniające od kilku do kilkuset osób i działające np. w branży turystycznej czy motoryzacyjnej. W przypadku jednej z nich kwota odroczenia sięgała blisko 500 tys. złotych. To pokazuje jak ta pomoc jest potrzebna  - podkreśla prezes ZUS.

 

Przypomnijmy, że na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe.

Do 16 kwietnia do Zakładu złożono ponad 900 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Ponad 676 tys. dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 179 tys. to wnioski o świadczenie postojowej dla samozatrudnionych, a ponad 16 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.

Zakład deklaruje, że nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

 

Dariusz Fuchs, Katarzyna Malinowska, Dorota Maśniak

Sprawdź  
POLECAMY

Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego: kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj również: Sejm znowelizował tarczę antykryzysową