Mama, która ma ubezpieczenie chorobowe (obowiązkowe dla umów o pracę, ale dobrowolne przy prowadzeniu działalności), może liczyć na płatny zasiłek macierzyński. Jego długość zależy od liczby urodzonych przy jednym porodzie lub przyjętych na wychowanie dzieci. Przy urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie jednego dziecka to 52 tygodnie, na które składa się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

Czytaj również: Dodatek za wysługę lat wlicza się do wymiaru zasiłku macierzyńskiego>>

Czytaj w LEX: Urlop macierzyński i urlop rodzicielski - udzielanie urlopów >>

Opieka nad noworodkiem  

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla mamy. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach tata może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Mama może już po 14 tygodniach po porodzie zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i wcześniej wrócić do pracy pod warunkiem, że pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta ubezpieczony tata dziecka – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego.

Czytaj w LEX: Zasiłek macierzyński - w przypadku rezygnacji matki z części urlopu lub niezdolności matki do samodzielnej egzystencji >

Jak podkreśla, jeśli dziecko wymaga opieki szpitalnej, mama może swój urlop macierzyński przerwać na czas hospitalizacji dziecka, pod warunkiem, że już wykorzystała go wcześniej w wymiarze, co najmniej 8 tygodni od dnia porodu. - W tym czasie może wrócić do pracy lub jeżeli zostanie wystawione zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, które jest w szpitalu, skorzystać z zasiłku opiekuńczego – wyjaśnia Kowalska-Matis. I dodaje: – Resztę zasiłku macierzyńskiego mama może wykorzystać po wypisaniu dziecka ze szpitala.

Czytaj w LEX: Uprawnienia rodzicielskie - jak pogodzić życie zawodowe z osobistym? >>

Przy czym łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez rodziców dziecka nie może przekraczać wymiaru urlopu macierzyńskiego określonego przepisami Kodeksu pracy.

Również w sytuacji, gdy to mama dziecka wymaga opieki szpitalnej i jej stan zdrowia uniemożliwia osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem, może przerwać macierzyński. Jest to możliwe, pod warunkiem, że wykorzystała po porodzie minimum 8 tygodni macierzyńskiego i o wypłatę zasiłku wystąpi ubezpieczony ojciec dziecka lub inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny.

Czytaj w LEX: Praca w trakcie urlopu macierzyńskiego >>

 


Zasiłek przysługuje tylko osobom ubezpieczonym

Co ważne, jak zaznacza rzeczniczka, zasiłek macierzyński przysługuje wyłącznie osobom ubezpieczonym, które odprowadzają składkę na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku osób pracujących na umowę o pracę ubezpieczenie chorobowe jest zawsze obowiązkowe. Natomiast osoby pracujące na umowie zlecenie bądź prowadzące własną działalność gospodarczą do takiego ubezpieczenia mogą przystąpić dobrowolnie.

- Trzeba pamiętać o tym, że jeśli zleceniobiorca lub przedsiębiorca nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, to nie otrzyma przysługujących z tego ubezpieczenia świadczeń, np. w razie choroby, czy opieki nad chorym dzieckiem. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza, że składka na to ubezpieczenie wynosi tylko 2,45 proc. podstawy wymiaru - przypomina rzeczniczka.

Czytaj w LEX: Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem po zmianach >