Każde pokolenie ma swoje zadania do spełnienia i swoje uwarunkowania zewnętrzne do ich realizacji. W ostatnich latach, gdy zmiany i postęp w każdej dziedzinie idą tak szybko – także nasza świadomość, postrzeganie świata, pracy, życia zmieniają się bardzo dynamicznie. O co zatem chodzi?

Dlaczego zmiany w postrzeganiu pracy?

Wszyscy jesteśmy Ludźmi! Ludzie tworzą organizacje a te stoją przed wieloma wyzwaniami:
•    rywalizacja o klientów i talenty,
•    globalna konkurencja usług i produktów, też cenowa,
•    przyciąganie talentów,
•    utrzymanie talentów.

Presja rośnie! Spędzamy ok. 75.000 godzin w pracy w czasie naszego życia zawodowego, przynajmniej 8 godzin dziennie! Średni czas spędzany z rodziną i dziećmi to około 3-4 godziny dziennie. Oznacza to, że swojego szefa/ kolegów z pracy oglądasz dłużej niż swojego partnera, dzieci, psa czy kota.

•    W latach 50-tych XX w. potrzebowaliśmy rąk, mięśni.
•    W latach 90-tych XX w. potrzebowaliśmy mózgów.
•    Dziś potrzebujemy serc!

Świadomość także rośnie! Coraz więcej się mówi o szczęściu w pracy. Ludzie czują, że to jest potrzebne. Organizacje także zaczynają widzieć i czuć tę potrzebę. Warto, aby liderzy zaczęli przewodzić ludziom używając swoich serc.
Nasza praca i życie prywatne przenikają się, nie ma już mowy o ich rozdzieleniu…
Pokolenie Z pokazuje nam drogę. Mając na uwadze rozwój technologiczny, informacyjny i każdy inny  - warto przyjąć, że tak jak my w swoim czasie, teraz oni są mądrzejsi niż my kiedykolwiek byliśmy.

Jak podejść do tematu szczęścia w pracy (Happiness at Work / H@W)?

 

1  - Zrozum

HR gromadzi wiele informacji na temat doświadczenia pracowników w organizacji.
Liderzy i menedżerowie, którzy są świadomi jak funkcjonują ich pracownicy, także gromadzą dużą ilość ważnych informacji.

Jak wygląda życie w Twojej organizacji?

 • Jak długi staż pracy mają pracownicy w Twojej organizacji?
 • Czy przeprowadzasz badanie jak czują się pracownicy w Twojej organizacji raz w roku albo częściej?
 • Jak wysoki jest wskaźnik rotacji?
 • Jak przyciągasz talenty?
 • Jakie inicjatywy dla pracowników są realizowane w Twojej organizacji?
 • Jak okazujesz wdzięczność Twoim pracownikom?
 • W jaki sposób wynagradzasz najlepszych pracowników?
 • Co mówi Twoja kultura organizacyjna?

Odpowiedzi na te pytania stanowią dane nt. Twojej organizacji i są dostępne na wyciągnięcie ręki. Nie potrzeba pieniędzy, żeby je pozyskać! Jeżeli na podstawie powyższych pytań, niektóre obszary w Twojej organizacji okażą się trudne, skup się na nich. Zbierz na ich temat więcej informacji.

2  - Zaakceptuj

Teraz, kiedy masz już dane i jesteś “świadomy” co się dzieje w Twojej organizacji, nadszedł czas, żeby to zaakceptować. Akceptacja jest bowiem pierwszym krokiem do zmiany, czy poprawy stanu rzeczy. Brzmi prosto, ale to najtrudniejsza część procesu.
A chodzi tylko o akceptację danych! A nie o to, czy są dobre czy złe, stare czy bieżące.
Po prostu zaakceptuj, że tak jest w Twojej organizacji.

Liderzy najczęściej wybierają unikanie! Nie chcą widzieć i słuchać o niektórych faktach, danych. Organizują szkolenia z budowania zespołów, rozdają czasoumilacze jak np. owoce, wspólne wyjście na drinka w ostatni piątek miesiąca itd.
Takie działanie NIE prowadzi do osiągnięcia prawdziwego szczęścia w pracy / H@W. Bądź pewien, że pracownicy doskonale rozumieją ze stosujesz manewr „unikania”.

Czytaj też: Firma, która ujawnia ile płaci pracownikom, to wciąż rzadkość  >

Zaakceptuj = popatrz na dane, zdarzenia, które udokumentowałeś. Policz je, nazwij je. Przyjmij do wiadomości i zakomunikuj, co trzeba zmienić oraz czego nie chcesz w swojej organizacji, w swojej kulturze. Skup się na Ludziach.

Podpowiedź: jeżeli samochód ma problem, jedziemy do warsztatu. Może warto zatem zwrócić się do profesjonalnego specjalisty od szczęścia w pracy (ang. chief happiness oficera) i poprosić o odpowiedzi na Wasze pytania oraz o wskazówki, co można zrobić w danej sytuacji.

 

3  - Zrób

Masz do wyboru kilka opcji:

 1. Zrób to sam  - oszczędzasz pieniądze. Dane i tak już masz. Weź pod uwagę, że ta sytuacja istnieje w Twojej firmie, kiedy w niej pracujesz, więc czy teraz potrafisz ją naprawić?
 2. Poszukaj rady, idź na warsztat po wskazówki. Ważne jest rozumienie swojej organizacji i wiedza jakich wskazówek potrzebujesz.
 3. Podejmij współpracę z profesjonalnym chief happiness oficerem (CHO). Podejście zwinne. CHO ma doświadczenie z tematem szczęścia w pracy / H@W: ustawi, zmierzy, wdroży, zaraportuje do Ciebie patrząc obiektywnie na sytuację.

H@W nie polega na szybkim załatwieniu sprawy. Szybkie rozwiązania tylko pogarszają sytuację. H@W to wdrożenie długoterminowego podejścia, które buduje silne relacje między pracownikami a pracodawcami, i poprawia wyniki finansowe Twojej organizacji.

Oto skrót jednego z wystąpień, jakie przygotowała dla uczestników „International Happiness at Work Summit” Annick Bleyen, HR Bliss consultant & transformation coach.

Annick opowie także, jak podejście do tematu szczęścia w pracy ewoluuje na rynku belgijskim – jak reagują firmy, jakie są efekty z punktu widzenia pracowników i pracodawców.
Najważniejszy bowiem jest tu odpowiedni balans pomiędzy szczęśliwym pracownikiem i firmą realizującą swoje cele.

Jeżeli chcesz poznać Annick, wysłuchać całego wystąpienia oraz poznać jej receptę na szczęście w pracy – dołącz do nas 26 i 27 września 2019 w Warszawie.
Szczegóły: https://powermeetings.eu/international__happiness_at_work_summit/