O działania związane ze zwiększeniem podaży osób dostępnych na rynku pracy zapytała Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej posłanka Marta Golbik z grupą posłów w interpelacji poselskiej (nr 34952). Poruszyła także kwestię liberalizacji przepisów i usprawnień, jeśli chodzi o zatrudnianie cudzoziemców w Polsce. Posłanka Golbik powołuje się na dane Eurostatu z lipca 2021 r., według których pracujący i aktywnie poszukujący pracy w Polsce to niespełna 56 proc. całej populacji zdolnej do pracy. To oznacza, że 4 osoby na 10 nie podejmują pracy lub nie podejmują jej legalnie. W jej opinii potrzebne byłyby działania rządu zwiększające podaż osób dostępnych na rynku pracy.

Czytaj również: Zasiłek dla bezrobotnych to nie świadczenie przedemerytalne>>

Wpływ ubezpieczenia zdrowotnego na statystyki dotyczące bezrobocia

Jak podaje minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, wyniki wywiadów przeprowadzonych przez doradców klienta z osobami bezrobotnymi wskazują, że w 2020 r. spośród osób bezrobotnych, 57,6 proc. jako główny powód swojej rejestracji w urzędzie pracy wskazało potrzebę uzyskania prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast w 2021 r. odpowiedź tę wskazało 38,7 proc. osób bezrobotnych.

LINIA ORZECZNICZA: Pobieranie zasiłku dla bezrobotnych jako warunek nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego >>>

- Z uwagi na ograniczony przepisami dostęp do zasiłków dla bezrobotnych to właśnie ubezpieczenie zdrowotne istotnie wpływa na statystykę polskiego bezrobocia. W końcu czerwca 2022 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 818 tys. osób, a stopa bezrobocia wyniosła 4,9 proc. - odpowiada minister Maląg. - W związku z powyższym w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej podjęto prace analityczne nad wprowadzeniem rozwiązań prawnych umożliwiających oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego - dodaje.

 


Ustawa o zatrudnieniu cudzoziemców już niebawem

W odpowiedzi na poselską interpelację minister Marlena Maląg podkreśliła, że przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy są jednymi z najbardziej liberalnych w Unii Europejskiej. Rada Ministrów w trzecim kwartale 2022 r. ma przyjąć projekt ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców (nr UD400). - Najważniejszymi założeniami projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców są m.in.: pełna cyfryzacja, która przyczyni się do usprawnienia i uproszczenia postępowań w sprawach zezwoleń na pracę i oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemców, likwidacja testu rynku pracy, czy doprecyzowanie warunków udzielania zezwolenia na pracę cudzoziemca – stwierdziła minister.

Wzory dokumentów dot. zatrudniania w języku ukraińskim >>>

Planowane zmiany już wcześniej dla Prawo.pl pozytywnie ocenili eksperci.

Daniel Sola, dyrektor ds. projektów międzynarodowych agencji Trenkwalder, podkreślał, że zniesienie testu rynku pracy byłoby dużym ułatwieniem dla pracodawców, bo wiązałoby się ze znaczącym skróceniem czasu oczekiwania na zezwolenie na pracę. Z kolei regulacja zasad elektronicznej obsługi procesów związanych z zatrudnieniem cudzoziemców, pozwoliłaby na efektywniejsze i szybsze załatwianie postępowań administracyjnych. Teraz tylko pracodawca może korzystać ze składania dokumentów do urzędu w formie elektronicznej. Zmiana spowoduje, że będzie mógł to robić także cudzoziemiec starający się o pracę. A to znacznie skróci czas oczekiwania na zezwolenie na pobyt.