Premier Mateusz Morawiecki podpisał w sobotę w Katowicach Pakiet dla Przedsiębiorców, który obok nowych zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, przewiduje też zmiany w podatkach dla firm.

- Zryczałtowany ZUS zostaje tak, jak był do tej pory dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zarabiają powyżej 10 tys. zł w przychodach co miesiąc - powiedział premier. I dodał, że zryczałtowany ZUS, który jest naliczany zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, pozostaje bez zmian. Z poprzednich zapowiedzi polityków PiS wynika, że dla przychodów poniżej 10 tys. zł składki obliczane byłyby od dochodu. 

Czytaj: Składki na ubezpieczenie od dochodu - skorzystać może blisko milion przedsiębiorców>>

Zgodnie z Pakietem, jeśli miesięczny dochód firmy nie przekracza 6 tys. zł, a miesięczny przychód - 10 tys. zł, przedsiębiorca zapłaci miesięcznie średnio o 500 zł niższą składkę do ZUS. Z propozycji ma skorzystać ponad 270 tys. przedsiębiorstw w Polsce.
Premier zapewnił, że ryczałtowy ZUS dla przedsiębiorców o przychodach powyżej 10 tys. zł pozostanie bez zmian - będą oni rozliczali składki na obecnych zasadach. - Zmiany nie będą wiązały się z jakimkolwiek podwyższeniem stawek ZUS dla przedsiębiorców - podkreślono w Pakiecie.

Premier Mateusz Morawiecki mówił w sobotę, że potrzebę takiego rozwiązania zgłaszali mu sami przedsiębiorcy, gdy odwiedzał np. zakłady fryzjerskie, warsztaty samochodowe czy małe piekarnie i cukiernie. - Chodzi o niższy ZUS na rozkręcenie biznesu – tłumaczył szef rządu.

Prosty PIT - ryczałt do 2 mln euro

Według Pakietu limit przychodów, do którego firmy mogą ryczałtowo rozliczać podatek, zostanie w pierwszej kolejności podniesiony czterokrotnie - z 250 tys. euro do 1 mln euro rocznych przychodów. W przyszłości próg zastosowania ryczałtu ma jeszcze wzrosnąć do wysokości 2 mln euro.

9-proc. CIT dla większej grupy firm

Według zapowiedzi PiS obniżona od 2019 r. do 9-proc. stawka podatku CIT obejmie większą liczbę firm - limit przychodów zostanie bowiem podniesiony z 1,2 mln euro do 2 mln euro.

Przedstawiamy pakt dla przedsiębiorców, bo nie boimy się odważnych, dobrych, mądrych rozwiązań, które wiemy, że będą służyły polskiemu kapitałowi, polskiej własności - powiedział w sobotę na konwencji w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

- W Pakiecie dla Przedsiębiorców mamy 500 plus dla małych firm - powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, komentując deklaracje PiS przedstawione podczas sobotniej konwencji partii w Katowicach. Minister powiedział, że przedsiębiorcy, którzy osiągają przychody do 10 tys. zł miesięcznie dostaną ulgę podobną do 500 plus na dzieci. Wskazał, że będzie do istotne odciążenie dla mikrofirm, które dziś płacą na ZUS ok. 1300 zł miesięcznie.

- Ta nowa ulga w wysokości 500 zł będzie stanowiła prawie 40 proc. obecnej składki - powiedział Kwieciński. Dodał, że to są pieniądze, które zostaną w kieszeni przedsiębiorcy, i które "będzie mógł on przeznaczyć na inwestycje".