Firmy często bagatelizują kwestie związane z ochroną danych osobowych, skupiając się na innych. Trzeba przecież pamiętać o podatkach i deklaracjach, o ZUS i PIP, o przepisach BHP i licznych obowiązkach wynikających z prawa pracy. Tymczasem za nieprzestrzeganie obowiązków wynikających z ustawy o ochronie danych osobowych grożą wysokie kary.

Zobacz także: Zatrudniasz pracowników? Jesteś administratorem danych osobowych

Wszystko przez to, że w małej firmie wiele z tych formalności spoczywa na jednej osobie i jest to często sam przedsiębiorca. Ochrona danych osobowych spychana jest więc na ostatnie miejsce w kolejce obowiązków do wypełnienia. Dlaczego? Głównie z powodu nieznajomości przepisów w tym obszarze, ale także dlatego, że przedsiębiorcy nie czują zagrożenia kontrolą GIODO.

Zobacz także: Obowiązki pracodawcy w zakresie ochrony danych osobowych pracownika

Jak wynika ze sprawozdań Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, liczba kontroli nie jest duża. W 2013 r. przeprowadzono ich 173, rok wcześniej 165. Prawdopodobieństwo, że kontrola obejmie danego przedsiębiorcę jest więc niewielka. Jednak nawet jeśli kogoś nie przekonuje to, że przepisów trzeba przestrzegać, nie może spać spokojnie. Nikt nie spodziewa się GIODO, ale już kontrole PIP zdarzają się znacznie częściej. A na mocy porozumienia z końca 2012 r. pomiędzy GIODO i PIP, obie instytucje mogą sprawdzać zarówno przestrzeganie przepisów prawa pracy, jak i ochrony danych osobowych. Na 2014 rok PIP zapowiadała przeprowadzenie aż 88 tys. kontroli.

Dane osobowe pod kontrolą PIP>>>

W ich trakcie mogą wyjść na jaw nieprawidłowości związane z przetwarzaniem danych pracowników lub klientów, co będzie skutkować przekazaniem informacji do GIODO. Trzeba zatem przygotować się zawczasu. Dowiedzieć się, kiedy firma ma do czynienia z danymi osobowymi, jakich zasad należy przestrzegać przy ich przetwarzniu, jak zorganizować tę sferę działalności w firmie i jak dopełnić niezbędnych formalności.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych