Od najbliższej soboty jedyną obowiązującą formą zwolnienia lekarskiego będzie e-ZLA, czyli zwolnienie wystawione elektronicznie. ZUS przekonuje, że na zmianie skorzystają wszyscy - pracownicy, bo nie będą musieli dostarczać do miejsca pracy papierowej wersji i unikną obniżenia wypłaty świadczenia w razie przekroczenia terminu dostarczenia druku, pracodawcy, bo od razu zobaczą w systemie, że pracownik dostał zwolnienie i będzie nieobecny, oraz lekarz - bo wystawienie e-zwolnienia zajmie mniej czasu, a system sam podpowie większość danych. Ta ostatnia grupa nie jest przekonana do e-ZLA i wciąż apeluje do rządu o wycofanie się ze zmian.

Czytaj: Zamiast z e-zwolnieniem pacjent może odejść z kwitkiem >

 

Z najnowszych danych ZUS wynika, że ok. 60 proc. zwolnień ma obecnie formę elektroniczną. Pacjenci, którzy mieli już okazję korzystać z e-ZLA, chwalą nowe rozwiązanie, bo nie muszą mieć przy sobie numeru NIP pracodawcy. Mają też jednak pewne obawy - przede wszystkim, czy zwolnienie na pewno dotrze do pracodawcy i czy zapamiętają, do którego dnia mają chorobowe.

Czytaj: Trzeba zawiadomić firmę o chorobie, gdy lekarz wystawi e-zwolnienie >

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS wyjaśnia, że ubezpieczony zawsze może poprosić lekarza o wydruk e-zwolnienia, a lekarz ma obowiązek go wydać. Poleca też założenie profilu na PUE ZUS, tam te dane są widoczne. Na PUE ZUS możemy też włączyć opcję otrzymywania SMS-a o wystawieniu zwolnienia lekarskiego. Po wyjściu od lekarza, ubezpieczony od razu odbierze SMS-a z informacją, że lekarz wystawił mu zaświadczenie o niezdolności do pracy oraz informację, na jak długo.

 


Taką bezpłatną usługę może aktywować także pracodawca. Dzięki temu, nawet bez zaglądania do systemu, dowie się o chorobie pracownika. Powiadomienia można aktywować samodzielnie, a wskazówek chętnie udzielą pracownicy Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS.

Czytaj też: ZUS wydłuża pracę i uruchamia specjalną infolinię o e-zwolnieniach >

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

E-zwolnienie lekarskie >

Prawo pracodawcy do żądania informacji o stanie zdrowia pracownika >

Choroba pracownika a niezdolność do pracy >

Dokumentowanie prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego >

Upoważnienie asystentów medycznych do wystawiania zaświadczeń w imieniu lekarza >

Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >