Premier przypomniał, że przed wyborami PiS deklarował, że w ciągu 100 dni przedstawi albo uchwalone ustawy, albo program realizacji każdego z pięciu punktów tzw. "piątki", które dotyczą: małego ZUS, 13 i 14 emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy 100 obwodnic i planu dojścia do równych dopłat dla rolników.


Morawiecki poinformował też, że spotkał się z desygnowanym na komisarza UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, z którym rozmawiał o kwestii zrównania dopłat dla polskich rolników z europejskimi. Zdaniem szefa rządu jest to możliwe do zrobienia i plan dojścia do takiej sytuacji zostanie przedstawiony w ciągu 100 dni od powołania nowego gabinetu. "Do tego doprowadzimy. Już mamy ten plan w zarysie tak jak obiecaliśmy. W ciągu 100 dni od powołania rządu będzie ten plan przedstawiony. Jest to solidnie skonstruowany plan, jestem optymistycznie do niego nastawiony, bo musimy wywalczyć to w negocjacjach z UE" - powiedział premier.

Premier potwierdził też, że rząd będzie realizować w ciągu pierwszych 100 dni także zapowiedzi dotyczące tzw. małego ZUS, czyli zmniejszonej płatność na ZUS - poinformował. - Będzie on dla wszystkich małych przedsiębiorców, ale nie tylko małych, najmniejszych, ale również tych, które zatrudniają po parę osób, ale osiągają niższe przychody niż 10 tys. zł miesięcznie. Dla nich płatność ZUS będzie, zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami, proporcjonalna do poziomu przychodów - mówił.


Odnosząc się do kwestii 13 i 14 emerytury premier powiedział: Zaplanowaliśmy to, zapowiedzieliśmy przed wyborami i dotrzymamy słowa z całą pewnością - będzie ustawa gotowa w ciągu trzech miesięcy, w ciągu 100 dni po powołaniu rządu, żeby zatwierdzić, żeby nie było żadnych wątpliwości, że trzynasta emerytura będzie wypłacona w przyszłym roku i w kolejnych latach.

Według szefa rządu rozpocznie się również wielka zmiana w polskiej służbie zdrowia. Jak dodał, będzie ona polegać m.in. na zapewnienie bezpłatnych badan profilaktycznych dla osób powyżej 40 lat. - Bezpłatne badania i profilaktyka - każdy lekarz to powie, każdy człowiek to powie, który się trochę orientuje na czym polega służba zdrowia, że lepiej jest zapobiegać, lepiej jest wcześniej wykrywać różne choróbska, straszne i mniej groźne, niż później trafiać do szpitala - zaznaczył premier.

Morawiecki zapewnił, że praca nad tym programem "wre" w resorcie zdrowia. Dodał, że zostanie on przedstawiony w ciągu 100 dni od powołania nowego rządu. Program - jak mówił - byłby sprofilowany do konkretnych grup wiekowych, np. dla osób od 40 do 45 roku życia.