Najwięcej pieniędzy w ramach świadczenia postojowego trafiło do osób prowadzących działalność gospodarczą. Środki popłynęły również do osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych. Postojowe wypłacane jest już osobom, które wystąpiły o świadczenie kolejny raz. Tylko w środę (27 maja) w całym kraju wypłacono ponad 70 tys. świadczeń postojowych na łączną kwotę około 138 mln złotych. Największe transze pieniędzy trafiły m.in. do Gdańska, Krakowa, Warszawy, Rzeszowa oraz Wrocławia.

 


Prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że świadczenia postojowe są wypłacane na bieżąco i bez zbędnej zwłoki. - Już  kilkanaście ostatnich tygodni pracujemy na pełnych obrotach. Działamy w taki sposób, aby wnioski o tarczę antykryzysową, w tym świadczenia postojowe, były realizowane jak najszybciej – podkreśla prof. Uścińska. I dodaje: - Zarówno pracodawcy jak i pracownicy mogą liczyć na nasze wszelkie wsparcie oraz profesjonalizm naszych pracowników.

Prezes ZUS zachęca również do składania wniosków o pomoc z tarczy drogą elektroniczną, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Wszelkie informacje na temat tego, w jaki sposób założyć profil na PUE oraz złożyć wniosek o pomoc, można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

 


Dla kogo świadczenie postojowe

Po wprowadzeniu tarczy 3.0 przepisy uprawniają do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia. Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-procentowy spadek przychodu – przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu.

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca.